Vyberáme redakčný systém (CMS) pre webstránku

ZDROJ | Biznisweb

Vybrať ten správny redakčný systém (CMS) pre svoj e-shop, webstránku či blog je základom úspechu vášho podnikania na internete.

Ktorý CMS je pre vás najvhodnejší? Podľa akých kritérií sa máte rozhodovať pre ten správny redakčný systém? Aká je cena CMS? Čo je to prenájom e-shopu?

ZDROJ | Biznisweb

Všetky odpovede, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v redakčných systémoch na tvorbu e-shopu a webu, nájdete v našom článku.

CMS ( z angličtiny Content Management System) je jadrom celého webu. Preto musí obsahovať všetky potrebné funkcie, aby vaša webstránka či e-shop dokázali plniť stanovené ciele. Taktiež je dôležité, aby vám maximálne pomáhali urýchliť a uľahčiť vašu prácu. A to aj bez znalosti programovania.

Preto potrebujete CMS, ktorý:

  • je spoľahlivý a rýchly (funguje na stabilnom webhostingu, vďaka ktorému sa váš web rýchlo načíta a rýchla je aj samotná administrácia webu),
  • je intuitívny a jednoduchý (musí sa vám v ňom dobre pracovať),
  • umožňuje aktiváciu doplnkových služieb (napr. priame napojenia na dopravcov, platobné brány a moduly, účtovné systémy, emailingové platformy, napojenie na dodávateľa, bonusový systém a pod.),
  • pravidelne sa aktualizuje a s updatom vám pribúdajú aj nové funkcie a vylepšenia,
  • má okrem podrobných návodov, blogu aj zákaznícku podporu pripravenú zodpovedať vaše otázky osobne, emailom alebo telefonicky,
  • zodpovedá vášmu rozpočtu.
ZDROJ | Biznisweb

4 možnosti tvorby webu

  1. Medzi najjednoduchšie redakčné systémy, cez ktoré si vytvoríte vlastný web, sú tzv. website building nástroje ako napr. Wix. Takéto riešenie je ideálne pre jednoduché informačné stránky bez potreby vlastného dizajnu alebo zložitejších funkcií. Horšie je to v prípade, že si neviete dať rady. Podpora v podobe častých otázok je k dispozícii často len v angličtine, prípadne na fórach. S možnosťou telefonickej konzultácie nepočítajte.
  2. Ak máte dostatok financií a špecifické  požiadavky, môžete si nechať vybudovať vlastný CMS systém. Pokiaľ bude vaše podnikanie rásť a vy budete potrebovať nové funkcionality, opäť počítajte s nutnosťou ďalších platieb.
  3. Open Source CMS – zdrojový kód CMS je prístupný a viditeľný každému. Medzi najpopulárnejšie patrí WordPress. Gro systému je zadarmo, k dispozícii sú rôzne pluginy, prostredníctvom ktorých si vyskladáte funkcie webu, aké potrebujete. Nevýhodou je, že ich implementácia vyžaduje zásah skúsenejšieho programátora, čo predstavuje navýšenie pôvodného rozpočtu. Rovnako, ako každá úprava či aktualizácia, na ktorú si netrúfate sami.
  4. Closed Source CMS – k zdrojovému kódu takéhoto CMS majú prístup len konkrétni developeri z danej spoločnosti. Na Slovensku je známy napr. FLOX od BiznisWeb.sk. Výhodou hotových, tzv. krabicových riešení alebo riešení na prenájom, sú pravidelné aktualizácie, nové funkcie zadarmo, odstupňované balíčky, variabilné predplatné, ale okrem sekcie FAQ je vám k dispozícii support tím. Closed Source CMS má svoje špecifiká, ktoré sa do určitej miery dajú customizovať, rovnako ako dizajn webu. Ak si však porovnáte objem funkcií a uvedené výhody s výškou predplatného, riešenie webu na prenájom sa javí ako najvhodnejšia voľba. Ak neveríte, jednotlivé Closed Source CMS si môžete otestovať napr. na 30 dní zadarmo.

Koľko stojí CMS?

Záleží od vašich preferencií a nárokov. Redakčný systém nemusí stáť ani euro. Veľa poskytovateľov Closed Source CMS totiž ponúka verziu zadarmo.

Preto odporúčame spísať si vašu predstavu a v rámci testovania jednotlivých CMS si spisovať výhody a nevýhody konkrétnych CMS.

Ďalším skvelým ukazovateľom vhodnosti daného redakčného systému sú zákaznícke hodnotenia a referencie na webe poskytovateľa, ale tiež na Facebooku či Google. Prípadne neváhajte osloviť priamo konkrétnych zákazníkov.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, prajeme vám veľa úspechov s vašim novým webom ツ.

ZdrojBiznisweb

Komentáre k článku