VW má prototyp samostatného nabíjacieho robota pre elektromobily

ZDROJ | volkswagen

Robot z dielne Volkswagen by mal sám nabiť váš elektromobil. Stačí ho osloviť cez aplikáciu. Automobilka však neuviedla, kedy by novinku chcela uviesť na trh.

Hľadať nabíjacie stanice pre elektromobily zrejme nikdy nebude činnosť, ktorú by niekto označil za zábavnú. V dnešnej dobe, kedy táto infraštruktúra je stále v plienkach, duplom. Volkswagen na situáciu reaguje prototypom robota, ktorý celý proces nabíjania vyrieši za vás.

Robot bude mať vo svojom pôsobisku, napríklad garáž nákupného centra, vlastnú centrálu s viacerými nabíjacími mobilnými boxmi. Po tom čo elektromobil v garáži zaparkujete, môžete robota privolať buď aplikáciou alebo miestnou sieťou s tým, že robot vyzdvihne nabíjací box, sám ho napojí na elektromobil a v určitej fáze nabitia ho sám odpojí a odparkuje na centrálu.

Nabíjacie boxy by mali mať kapacitu 50 kW, teda na plné nabitie väčšiny elektromobilov to stačiť nebude. Po tom čo k elektromobilu prídete budete aplikáciu informovaný o tom, či nabitie prebehlo korektne a do akej miery je elektromobil nabitý. V tomto momente zrejme prebehne aj úhrada za službu a energiu.

Volkswagen bližšie informácie o celom procese zatiaľ nezverejnil, nakoľko samotná automobilka ešte nevie, kedy by nabíjacieho robota mohla uviesť na trh. Medzi viacerými nevyriešenými otázkami je, napríklad, aj výber nabíjacej hlavice pre elektromobil. Je teda jasné, že VW nepočíta s tým, že by robot bol určený výhradne pre elektrické autá z ich výrobných liniek.

ZDROJ | Volkswagen

Robotom by mali v pohybe a identifikovaní elektromobilov pomáhať kamery, laserové a ultrazvukové skenery. Nie je vylúčené, že systém umožňujúci efektívne fungovanie robotov, by mohol byť podobný autonómnemu parkovaniu, ktoré je výsledkom spolupráce Bosch a Daimler, tu však len špekulujeme.

Skeptický pohľad na toto riešenie, vzhľadom na to že VW nevie kedy by riešenie mohli uviesť na trh, nie je celkom na mieste, keďže sa robot môže osvedčiť aj v dobe kvalitne vybudovanej infraštruktúry pre nabíjanie elektromobilov. Vybaviť každé jedno parkovacie miesto nabíjacou stanicou je totiž pomerne nereálne. Robot, aj keď nedokáže nabiť elektromobil na 100 %, môže byť funkčným a zmysluplným doplnkom.

ZdrojVolkswagen

Komentáre k článku