Vtipný minivan eBussy chce zaujať cenou, ale aj dojazdom

ZDROJ | ElectricBrands

Nemecká spoločnosť ElectricBrands predstavila svoju ideu dokonalého mestského, ale aj off-roadového minivanu na elektrický pohon. Novinka vyzerá na prvý pohľad ako z kreslenej rozprávky, prípadne z krabičky LEGO, no už v budúcom roku má byť v predaji.

ZDROJ | ElectricBrands

Minivan ElectricBrands eBussy je hlavne modulárny. To je základ celého konceptu, aby si našiel využitie v čo najväčšom spektre oblastí. Modulárna platforma môže byť zmenená na prakticky čokoľvek od obytného minikaravanu až po miniatúrny valník.

ZDROJ | ElectricBrands

ElectricBrands chce vyrábať dve platformy. Základnú pre normálne cesty (City) a off-roadovú (Off-road) s vyššou svetlou výškou. Na platformy bude možné dať takmer čokoľvek. V základe bude ponúkaný mikrobus, ale aj ďalších 9 kabínových verzií.

O pohon sa majú starať elektromotory integrované v kolesách, vďaka čomu výrobca ušetrí pomerne dosť miesta. Celkový výkon elektromotorov je ale len 15 kW, teda okolo 20 koní. Viac ako prekvapujúco znie krútiaci moment – 1 000 Nm! Ani batéria nezaberie veľa miesta. V základe má mať kapacitu len 10 kWh, za príplatok je možné mať 30 kWh batériu.

ZDROJ | ElectricBrands

Maximálna rýchlosť vozítka je 90 km/h, čo ho predurčuje hlavne na mestské a prímestské využitie. Plusom nenáročných elektromotorov je však výsledný dojazd. V základnej verzii má ponúknuť dojazd 200 km, v rozšírenej až 600 – 800 km (v závislosti od obsadenia vozidla).

Vybrané modely budú mať aj solárny panel na streche pre dodatočnú výrobu elektriny. Inak sa budú batérie nabíjať z klasickej 230V zásuvky, resp. z rýchlonabíjačky, pravdepodobne iba AC.

ZDROJ | ElectricBrands

ElectricBrands má v pláne vybudovať aj sieť nabíjacích staníc, v ktorých bude možné okrem nabíjania vymeniť batérie elektromobilu za nové, plne nabité a pokračovať v ceste. Batérie sú totiž v akýchsi moduloch, ktoré je možné bezpečne vyberať. Kedy a kde budú takéto stanice ale nie je známe.

ZDROJ | ElectricBrands

Rozmery novinky sú len 3,65 x 1,6 x 1,89 (2,04) m, hmotnosť sa pohybuje od 450 do 600 kg, nosnosť od 400 do 1 000 kg. Potešiť má i to, že eBussy je na 98% recyklovateľný.

ZDROJ | ElectricBrands

Veľkým plusom má byť cena vozidla. Základná verzia má stáť 15 800 €. Aktuálne najdrahší je model Offroad+ Cabrio za 21 600 €. Zaujímavé je, že ElectricBrands chce na minivan ponúkať 10 rokov záruku. Novinka sa má dostať do výroby budúci rok. v za poplatok 1 000 €.

ZDROJ | ElectricBrands

ZdrojElectricStar

Komentáre k článku