Všetky elektromobily Tesla budú vybavené autonómnym systémom

ZDROJ | Tesla Motors

Dnes v noci nášho času Elon Musk, CEO Tesla Motors, predstavil „nový produkt“, ktorý sľuboval už minulý týždeň. Nejde ale o produkt ako taký, nedočkali sme sa Tesla Model 3 combi či čohokoľvek podobného, ale oznámenia, že všetky nové vozidlá Tesla budú vybavené novým systémom pre autonómnu jazdu.

Tesla Model S
ZDROJ | Tesla Motors

Nový systém ako základ pre budúcoročné spustenie autonómneho systému bude montovaný nielen do prémiových vozidiel Model S a Model X, ale aj do Modelu 3.

Pozrite siTesla Model S P100D zrýchli za 2,58 sekundy, konkurovať bude hyperšportom!

Systém má obsahovať 8 kamier pre sledovanie 360° okolia automobilu s dosahom 250 metrov, 12 nových ultrazvukových senzorov pre rozpoznávanie prekážok s dvojnásobným dosahom a jeden radar vpredu.

Tesla Model 3 4
ZDROJ | Tesla Motors

Novinkou má byť aj počítač, ktorý sa o to všetku bude starať. Musk nepotvrdil, či ide o nový superpočítač od NVIDIE (pravdepodobne áno), no ten nový v elektromobiloch má byť 40-násobne výkonnejší, ako ten súčasný, ktorý sa stará o systém Autopilot.

Pozrite siSuperpočítač NVIDIA pre autonómne autá má výkon ako 150 MacBookov

Systém je montovaný do Modelu S a Modelu X už teraz, no majitelia s ním nič nespravia. Systém pre plne autonómnu jazdu je zatiaľ v štádiu testovania, no už v budúcom roku sa vraj dočkáme ostrej verzie. Či to bude tá najostrejšia, alebo pôjde o čiastočnú autonómnu jazdu si zatiaľ nedovolím odhadnúť.

Takto si Tesla predstavuje plne autonómnu jazdu. Odporúčame pozrieť celé video, hlavne od cca 2:30 min.

https://vimeo.com/188105076

Systém Autopilot je možné označiť za čiastočný autonómny systém, ale taký skôr v plienkach. Možno (alebo skôr určite) ten nový bude už o čosi prepracovanejší, ale asi to stále nebude to, na čo všetci čakáme – sadnúť do auta a nerobiť absolútne nič.

Nový systém pre autonómnu jazdu by mal byť príplatkový, cena sa v súčasnosti odhaduje na 8 000 dolárov.

Pozrite siTesla: aké novinky prináša autopilot verzie 8.0?

Zaujímavé je, že Elon verí systému natoľko, že už v budúcom roku vraj nebude potrebné sa dotknúť volantu na to, aby vás elektromobil Tesla odviezol z Los Angeles do New Yorku (cez celú Ameriku). V súčasnosti je to ale naopak, aj pri zapnutí systému Autopilot by mal mať vodič ruky na volante.

tesla-autopilot-reduces-accidents-probability-by-50-elon-musk
ZDROJ | Business Finance News

Ešte zaujímavejšie je ale sledovať, ako s autonómnymi systémami pracuje konkurencia, hlavne klasické automobilky. Tie totiž akoby spoločne oznámili, že k autonómnym systémom sa nedostaneme skôr, ako v roku 2020. Elon Musk a Tesla Motors tak opäť budú mať voči ostatným navrch a to aj keby mali v plánoch (ako obyčajne) sklz. Už len nech stíhajú vyrábať…

ZdrojTesla Motors

Komentáre k článku