Vrcholí súboj prehliadačov? Firefox je opäť rýchlejší a bezpečnejší! 

Mozilla predstavila novú verziu Firefoxu. Vynovený prehliadač je rýchly, dbá na súkromie používateľov a nezľavuje v súperení s dominantným prehliadačom Chrome.

Dekádu naspäť to bol práve Firefox, ktorému sa podarilo dokázať, že dominancia jedného prehliadača nie je večná. Vtedy ľudia húfne prechádzali z Internet Explorer od Microsoft na ohnivú líšku. Dnes má Firefox 300-miliónov používateľov a je druhým najobľúbenejším prehliadačom. Obľúbenejší je len Chrome od Google.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=NzqJ09_cn28

Aktualizácia Firefox 67 je od utorka dostupná pre Windows, Mac, Linux a Android. V roku 2017 Mozilla ponúkala aktualizáciu Firefox Quantum, ktorá je stále najväčším vynovením v histórii prehliadača. Zameraná bola primárne na rýchlosť. V tomto duchu spoločnosť pokračuje aj v najnovšej aktualizácii. Pridáva však nástroje, ktoré sa majú starať o vaše súkromie a osobné údaje. 

Pozrite siFirefox Send vám umožní odosielať veľké súbory bezplatne a bezpečne

Menej používané funkcie ustúpili do úzadia, do popredia vývojári posunuli skripty, napríklad, pre Instagram, Amazon alebo Google. Takýmto priradením priorít dosiahli zrýchlenie od 40 do 80%. Nový Firefox dokáže rozpoznať nepoužívané karty a pozatvárať ich, v prípade že máte menej ako 400 Mb pamäte. Tiež bolo vypustených zopár procesov, ktoré sa používali iba pri štartovaní prehliadača. 

Novinkou je tiež, že nebudete musieť vždy zadávať uložené heslá, keď surfujete v inkognito režime. V tomto režime si tiež budete môcť vybrať, ktoré doplnky a rozšírenia povolíte alebo zakážete. Medzi ďalšie novinky patrí panel s nástrojmi prehliadača, ktoré vám zjednodušia surfovanie. Vylepšenia sa dočkal tiež WebRender, pre používateľov Windows 10 s grafickými kartami NVIDIA a všetci sa môžu tešiť z plynulejšieho videa vďaka AV1, čo je nový video formát vyvíjaný AOMedia.

Pozrite siFirefox Monitor vám povie, či sú vaše online účty v ohrození

Nezávislí testeri potvrdili, že Firefox a Chrome sú výkonnostne na rovnakej úrovni. Táto správa je dôležitá najmä preto, že dominantnou výhodou Chrome bola dlhodobo práve rýchlosť. 

ZDROJ | Firefox

Veľkou témou je bezpečnosť, ktorou chce Firefox Chrome predbehnúť. Sústredí sa najmä na cryptomining a fingerprinting. Cryptomining je zneužívanie vášho počítača na ťaženie kryptomien, samozrejme, bez vášho vedomia. Toto zneužitie vášho počítača vás stojí výkon, ale spôsobuje aj finančnú ujmu. Fingerprintig je veľmi podrobné sledovanie vášho správania sa na internete, čo je bežná technika na získavanie údajov pre cielenie reklamy. 

Aj napriek tomu, že Firefox má ambíciu a ponuku, ktorá dokáže zamiešať karty, Chrome stále zostáva kráľom prehliadačov. 

Zdrojblog.mozilla.org,gizmodo.com,engadget.com

Komentáre k článku