VR headset HTC Vive Pro Eye viete ovládať očami

ZDROJ | HTC

HTC na konferencii CES 2019 v Las Vegas nepredstavilo iba nový headset Vive Cosmos, ale aj vynovený model Vide Pro s prídavkom Eye. Práve „oko“ v názve je tým najdôležitejším, odhaľuje ovládanie pomocou očí.

ZDROJ | HTC

Takto pred rokom HTC na CES 2018 ukázalo pokročilý VR headset HTC Vive Pro s lepšími displejmi vo vnútri a 3D zvukom. Neskôr prišli jeho deriváty pre biznis sféru či s brandovaním McLarenu. Po roku prichádza ďalšie vylepšenie, možnosť ovládania očami.

K OLED displejom s rozlíšením 2 880 x 1 600 px výrobca pridal snímače pohybu očí od spoločnosti Tobii, ktoré sme už mohli vidieť na niektorých hráčskych počítačoch. Doteraz si aj masovejšie nasadenie v počítačoch Tobii snímače nenašli, možno VR headsetu budú použiteľnejšie.

Vďaka snímačom pohybu očí bude v budúcnosti možné virtuálnym postavám, avatarom, pridávať aj pohyb a smerovanie ich očí. V súčasnosti sa avatari pozerajú vždy iba pred seba.

ZDROJ | HTC

Plusom má byť i to, že virtuálnu realitu si budú môcť užiť aj používatelia s hendikepom. Nejde pritom len o hranie hier či sledovanie multimédií, no VR sa čoraz viac využíva aj na lekárske účely.

Čo ale znamená informácia z tlačovej správy, že technológia sledovania očí umožní nárast obrazovej kvality nechápem. Displeje predsa ostali rovnaké, zmenilo sa len ich okolie. HTC tvrdí, že snímače pohybu očí znížia hardvérové nároky na počítače keďže budú môcť detailne vykresľovať iba to, kam sa používateľ pozerá, no zároveň budú musieť byť počítače vždy v strehu, aby správne a okamžite vykresľovali obraz nech sa už používateľ pozerá kdekoľvek.

ZDROJ | HTC

Headset HTC Vive Pro Eye bude k dispozícii v druhej polovici tohto roka. Cenu výrobca nezverejnil.

ZdrojHTC

Komentáre k článku