Volvo už vie ako rýchlo zastaviť 40 tonové monštrum!

Volvo neustále pracuje na zlepšovaní bezpečnosti na cestách. Už v minulosti si mohla táto automobilka pripísať na svoje konto niekoľko vydarených riešení, ktoré zachránili a aj v budúcnosti zachránia nejeden ľudský život. Tentokrát sa automobilka zamerala na najväčších účastníkov cestnej premávky, kamióny.

Volvo inteligentné brzdy

Kamióny patria k hojne využívanému spôsobu prepravy tovaru. Bohužiaľ patria títo králi ciest aj k pomerne častým účastníkom dopravných nehôd, ktoré sú spôsobené únavou vodiča, alebo preťažením celej súpravy. Zastaviť viac ako 40 ton rútiacich sa rýchlosťou 90 km/h je podstatne zložitejšie ako v prípade osobného auta. Chvíľka nepozornosti tak môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Práve preto sa automobilka Volvo okrem osobných áut zamerala aj na bezpečnostné systémy v kamiónoch. Ich novým príspevkom k bezpečnosti bude už čoskoro inteligentný systém bŕzd, ktorý je schopný v prípade krízovej situácie zastaviť nákladné auto s hmotnosťou na úrovni 40 ton na niekoľkých metroch a predísť tak kolízii. Systém varovania pred kolíziou v spojení so systémom núdzového brzdenia prezentovala automobilka už minulý rok. Volvo však na systéme neustále pracuje a ako môžete vidieť na videu je na veľmi dobrej ceste.

Systém varovania pred kolíziou najprv upozorní vodiča na možné nebezpečenstvo svetelným signálom, následne zvukom a ak vodič ani na jeden z predchádzajúcich signálov nereaguje, systém využije núdzové brzdenie s možnosťou až úplného zastavenia. Na videu je jasne vidieť, že systém bez problémov zastaví kamión, ktorého hmotnosť je 40 ton a zabráni tak kolízii. Ostáva teda len dúfať, že sa tento systém čoskoro objaví vo väčšine kamiónov, ktoré brázdia naše cesty a cesty tak budú zase o niečo bezpečnejšie.

Foto: Volvo

Komentáre k článku