Volvo chce autonómne smetiarske autá

ZDROJ | Volvo

Prínosom autonómnych áut nebude len zvýšené pohodlie v osobnej doprave s bonusom vyššej bezpečnosti. V prípadoch, keď inteligentný autopilot nahradí profesionálnych vodičov, pôjde aj o nezanedbateľné úspory variabilných nákladov pre podnikateľský sektor.

Pozrite siAutonómne autá prichádzajú pomaly, ale isto

Popri kamiónoch, taxíkoch, zásobovacích pick-upoch a autobusoch bez vodiča sa to týka aj autonómnych smetiarskych vozov. Práve také autá testuje Volvo.

Pre vyššiu bezpečnosť a úsporu nákladov

Švédska automobilka spolupracuje s miestnymi odborníkmi na odpad z firmy Renova. Výskum má nájsť odpovede, ako môže automatizácia smetiarskych áut prispieť k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky, zlepšeniu pracovných podmienok a zníženiu vplyvu na životné prostredie.

ZDROJ | Volvo

Tak ako mnoho iných automobiliek aj Volvo v minulosti oznámilo viacero iniciatív v sektore autonómnych áut, vrátane spoločného podniku s firmou Uber na vývoj autonómnych automobilov s investíciou vo výške 300 miliónov dolárov. Volvo tiež investuje do asistenčných systémov v súčasných modeloch.

Pozrite siVolvo a Uber sa spojili, budú robiť autonómne autá už teraz!

Väčšina súčasných systémov autopilotov je schopná autonómne jazdiť po diaľniciach, alebo na cestách mimo mesto. V mestách potom preberá vládu nad volantom vodič, ktorý je zodpovedný za riešenie zložitých dopravných situácií. Partnerstvo Volva a Renovy je naopak o používaní samohybných vozidiel v mestskom prostredí.

https://www.youtube.com/watch?v=zJSHXr8i-ZU

Podľa Volva snímače na palube vozidla monitorujú okolie a zastavia ho, ak sa objaví prekážka. Povaha služby zberu odpadu zvyčajne predstavuje absolvovanie rovnakej trasy v pravidelných, napríklad týždňových intervaloch. Autonómnu jazdu to zjednodušuje, lebo trasa môže byť naprogramovaná.

ZDROJ | Volvo

Pracovný režim testovaných smetiarskych áut je dvojfázový. Vodič nákladného auta riadi vozidlo až na miesto určenia, do konkrétnej ulice, kde sa bude zbierať odpad. Potom vystúpi a kráča pešo, aby sa mohol venovať vyprázdňovaniu smetných nádob, alebo zberu odpadu.

Pozrite siJužná Kórea otvorí K-City – raj pre autonómne autá

Nákladný automobil zatiaľ sám manévruje na danej trase od jedného koša, k druhému. Celú posádku smetiarskeho auta tak môže tvoriť jediný človek.

Priemyselné aplikácie majú náskok

Volvo hovorí, že autonómne smetiarske vozidlá prinesú mnoho výhod, hoci zjavnú úsporu mzdových nákladov nespomína. Uvádza zvýšenú bezpečnosť, pretože vozidlo sa počas cúvania automaticky zastaví, ak sa do jazdnej dráhy dostane dieťa, alebo chodec.

Volvo okrem toho tvrdí, že tento systém pomôže chrániť zamestnancov vo sfére likvidácie odpadu aj znížením rizika pracovných úrazov.

ZDROJ | Volvo

Testy budú prebiehať do konca roku 2017, spolu s podobným experimentom, v rámci ktorého Volvo testuje autonómne nákladné autá v podzemných baniach.
Podobné aplikácie pomôžu urýchliť nástup autonómnych áut v praxi. Prechod od živých vodičov k robotickému riadeniu v bežnej premávke bude pritom postupný a pomalý.

Naopak, špeciálne prípady využívania autonómne jazdiacich prostriedkov na vopred stanovených trasách zužitkujú potenciál autonómnej dopravy skôr, ako sa presadí v mainstreame.

ZdrojMotor Trend

Komentáre k článku