Volvá sa budú navzájom informovať o nebezpečných cestách

Keď v roku 1986 vydali Bon Jovi platňu Slippery When Wet, vo Volve určite netušili, že sa raz týmto názvom inšpirujú. Nové modely od tohto koncernu umožňujú medzi sebou navzájom komunikovať, upozorňovať sa na klzkú a šmykľavú vozovku.

Volvá sú svetoznáme svojou bezpečnosťou. Koncern však nespí na vavrínoch a stále vyvíja systémy, ktoré majú chrániť posádku ale aj okolie. Dôkazom sú i nové funkcie Upozornenie na klzkú vozovku a Upozornenie na svetelné nebezpečenstvo.

Slippery Road Alert slúži ako výstraha pri nebezpečne šmykľavej a klzkej vozovke. Akonáhle takýto úsek zaregistruje prvý automobil, pošle túto informáciu ostatným Volvám. To umožní posádke prispôsobiť jazdu a ísť opatrnejšie, čo minimalizuje riziko straty kontroly na vozidlom.

ZDROJ | Volvo

Hazard Light Alert je upozornenie na svetelné nebezpečenstvo. Hneď ako akékoľvek vybavené Volvo zapne svoje svetlá, vyšle signál všetkým neďalekým vozidlám a upozorní vodičov, aby sa vyhli možným nehodám. To je užitočné napríklad v neprehľadných zákrutách, slepých rohoch, pri nehodách, poruchách a ostatných núdzových situáciách.

Obidva systémy boli po prvýkrát predstavené už v roku 2016 vo vozidlách Volvo 90 Series v Švédsku a Nórsku. Od budúceho týždňa budú tieto funkcie dostupné aj pre vodíčov v celej Európe a ako štandard sa budú dodávať v nových modeloch od roku 2020. Dodatočne sa dajú namontovať do starších modelov, ktoré sú založené na architektúrach CMA a SPA od modelového roku 2016 a vyššie.

Prieskum automobilky ukazuje, že prispôsobenie rýchlosti skutočnej dopravnej situácie môže veľmi výrazne znížiť riziko nehôd. Vďaka moderným technológiám dostanú vodiči upozornenie na nebezpečenstvo skôr ako ich prekvapí.

„Zdieľanie bezpečnostných údajov v reálnom čase medzi automobilmi pomôže vyhnúť sa nehodám,“ povedal Malin Ekholm, vedúci bezpečnostného centra Volvo Cars Safety Center. „Volvo priamo prispieva k tomu, aby boli cesty bezpečnejšie pre iných vodičov, ktorí disponujú touto funkciou, pričom zároveň využívajú výhody skorých varovaní pred potenciálne nebezpečnými podmienkami.“

Volvo pozýva ďalšie automobilky, aby sa k nemu pripojili a zdieľali anonymné údaje týkajúce sa bezpečnosti dopravy. Takáto spolupráca môže totiž poskytnúť výrazné zlepšenie celkovej bezpečnosti na cestách.

ZdrojVolvo

Komentáre k článku