Vodafone postaví vo Veľkej Británii do dvoch rokov až 1000 základňoviek 5G

ZDROJ | Mobile Marketing Magazine

Kedysi najväčší mobilný operátor na svete, britský Vodafone, patrí dodnes k telekomunikačným lídrom a chystá si udržať status avantgardy medzi operátormi.

Komunikačná revolúcia prichádza

Britský operátor oznámil, že v najbližších týždňoch začne testovať technológiu 5G v siedmich britských mestách, informovala agentúra Reuters. Lenže neostane len pri testovacej prevádzke. Dva regióny s nedostatočným pokrytom existujúcimi technológiami – Cornwall v juhozápadnom Anglicku a národný park Lake District v severozápadnej oblasti – dostanú v roku 2019 darček v podobe 5G pokrytia.

Pozrite si5G hotspoty už tento rok, 5G mobily v roku 2019, sľubuje Qualcomm

A informácie, ktoré operátor uviedol včera, pri prvej demonštrácii holografického videohovoru, nasvedčujú, že pôjde do 5G sietí vo veľkom štýle. Pre svoju vysokorýchlostnú sieť 5G s latenciou blízkou nule chce už v roku 2020 sprevádzkovať 1000 „sajtov“, čiže základňových staníc.

Príchod mobilných sietí piatej generácie je pre operátorov a výrobcov telekomunikačnej infraštruktúry, aj koncových zariadení ďalšou „veľkou vecou“. Chystajú sa zarobiť veľké peniaze nielen na komunikácií miliárd on-line zariadení v internete vecí, ale aj na nových, prevažne multimediálnych službách pre užívateľov.

Bežné hlasové hovory už nebudú tvoriť podstatný zdroj príjmov mobilných operátorov, aj tak budú realizované ako dáta nejakou formou technológie VoIP (podobne ako VoLTE v sieťach LTE).

Pozrite si5G na dosah – Samsung predstavil Exynos Modem 5100 pre nové siete

Operátori očakávajú, že siete 5G umožnia uspokojiť rastúci dopyt po stále vyšších rýchlostiach, kapacite a spoľahlivosti, spojený s radom nových obchodných príležitostí, ako sú pripojené autá, továrne a mestá. A, samozrejme, videostreaming v rozlíšení 4K UltraHD a neskôr aj 8K UltraHD.

Hry, virtuálna realita, aj holografické videohovory

Všetci štyria sieťoví mobilní operátori (okrem nich v krajine existujú aj virtuálni operátori) začínajú testovať technológiu 5G, hoci spotrebitelia ich budú vedieť plnohodnotne využívať až po príchode telefónov s podporou 5G v budúcom roku.

ZDROJ | Qualcomm

Technický riaditeľ Vodafone UK Scott Petty povedal, že technológia 5G prinesie reálne rýchlosti 1 gigabit za sekundu (vieme, že „papierovo“ bude k dispozícii až desaťnásobok). Tým sa otvorí množstvo príležitostí pre videoobsah s vysokým rozlíšením a dnes nevídané služby.

Petty uviedol, že dodávky značkových smartfónov „5G ready“ začnú pravdepodobne na konci roku 2019. Širokú dostupnosť zariadení od veľkého množstva výrobcov mobilov však očakáva až v roku 2020.

James Hope, šéf pre siete Vodafone UK pri základňovej stanici 5G v ManchestriZDROJ | Business Manchester

Nízka latencia 5G technológie (pod 5 ms) eliminuje oneskorenie, ktoré napríklad spôsobuje pohybovú nevoľnosť u používateľov headsetov pre virtuálnu realitu. „Nízka latencia otvára celú škálu nových možností v oblasti hrania hier, vo virtuálnej realite a aplikáciách rozšírenej reality, a taktiež pre podniky,“ povedal Petty.

Pozrite siWi-Fi: nový štandard môže predbehnúť 5G, tvrdí WBA

Vodafone demonštroval technológiu na holografickom volaní medzi kapitánkou anglického klubu ženského futbalu Stephanie Houghtonovou v Manchestri a jedenásťročnou fanúšičkou Iris v hlavnom sídle spoločnosti v Newbury v Londýne.

Holografické videoprenosy, ktoré poznáme zo sci-fi filmov, a ktoré by priniesli skutočný 3D obraz, by boli určite obrovským magnetom pre 5G technológie. Z hľadiska prenosovej kapacity by 5G siete na takéto služby zjavne stačili. Dnes však nevieme odhadnúť, kedy sa stanú široko dostupnými.

5G siete a smartfóny však určite budú obrovským pokrokom aj pred zavedením holografických prenosov. Tešíte sa? Možno už o dva roky aj váš nový smartfón bude podporovať 5G technológie. Ich spustenie plánujú aj slovenskí operátori.

ZdrojReuters

Komentáre k článku