Vo Vesmíre to žije

Napriek tomu, že americké raketoplány už odpočívajú v múzeu, na obežnej dráhe vládne čulý dopravný ruch. Po trojtýždňovom parkovaní na medzinárodnej kozmickej stanici ISS sa 28. októbra o 20:12 SEČ vrátila na Zem nákladná vesmírna loď Dragon spoločnosti SpaceX.

Súkromníci dobývajú vesmír

Dragon

Vesmírna loď Dragon pri pohľade z ISS

Loď pristála vo vodách Tichého oceánu západne od pobrežia Mexika. Rovnaký spôsob pristávania používali aj kozmické lode Apollo a Gemini spred éry raketoplánov. Dragon štartoval z kozmodrómu na Myse Canaveral na Floride 7. októbra ako vôbec prvý komerčný let súkromnej spoločnosti k ISS. Nebol však posledným, pretože SpaceX podpísala s NASA kontrakt na 12 nákladných letov k ISS. Ďalší by mal nasledovať v januári 2013. V rámci prvej misie Dragon priviezol na ISS 400 kg zásob a na Zem sa vrátil so 450 kg nepotrebného vybavenia a vedeckých vzoriek.

V hre je aj ďalšia súkromná spoločnosť. Orbital Sciences Corporation by mala pomocou rakety Antares v roku 2013 dopraviť k ISS svoju kozmickú loď Cygnus. Po úspešnom absolvovaní skúšobnej misie by mal nasledovať podobný komerčný kontrakt s NASA, aký má SpaceX. V oboch prípadoch ide o nákladnú dopravu. Kozmonautov bude v najbližších rokoch dopravovať na ISS ruská kozmická agentúra Roskosmos.

Kozmonautov vozia Rusi

Jedna z takýchto pilotovaných misií sa uskutočnila 23. októbra, keď kozmická loď Sojuz TMA 06M s posádkou novej expedície odštartovala z kozmodrómu Bajkonur a pripojila sa v automatickom režime k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Sojuz

Najnovšia posádka ISS pred odletom

Kozmonauti Roskosmosu Oleg Novický a Jevgenij Tarelkin a Američan Kevin Ford uskutočnia na ISS desiatky vedeckých experimentov, informoval server Hlas Ruska. Okrem toho sa nevyhnú ani manuálnej práci, keďže počas svojho pobytu vyložia aj niekoľko dopravných lodí. Kozmonauti novinárom povedali, že chcú viesť orbitálny blog. Nuž, nejakú kratochvíľu si človek nájde aj vo vesmíre.

Galaxia1

Centrum Mliečnej dráhy pod lupou

Ďalšia novinka sa síce týka vzdialenejšieho vesmíru, ale získaná bola na Zemi. Astronómovia Európskeho južného observatória (ESO) zverejnili unikátnu fotografiu Mliečnej Dráhy. Ide o najdetailnejšiu fotografiu časti našej galaxie, aká bola doteraz urobená. Má rozlíšenie takmer 9 miliónov pixlov (8,8 Gpx) a originál by ste nezmestili ani na DVD. Má totiž veľkosť 25 GB.

Galaxia2

Fotografiu sa podarilo urobiť s pomocou infračerveného teleskopu VISTA na observatóriu ESO, ktoré sa nachádza v Čile. Teleskop je vybavený kamerou so 16 infračervenými detektormi, z ktorých každý má rozlíšenie 67 megapixlov. Samotná fotografia s rozlíšením 108 200 x 81 500 pixlov bola získaná kompozíciou šiestich samostatných záberov a vytlačená v rozlíšení 600 dpi má získaný obraz rozmery slušných 460 x 348 cm.

Galaxia3

Celkovo je na fotografii vyobrazených 84 miliónov hviezd a pomocou nej dokázali astronómovia vytvoriť najpresnejší diagram rozmiestnenia hviezd podľa farby a žiarivosti.

Foto: ESA, RIA, ESO

Komentáre k článku