VLC 3.0 Vetinari podporuje 10 bit HDR, 360° a 8K videá aj pre smartfóny

VideoLAN Organization uviedla úplne nový video prehrávač pre počítače a smartfóny s označením VLC 3.0 Vetinari. Novinka prináša obrovské množstvo zmien a vylepšení, vrátane hardvérového dekódovania či podpory 8K a HDR videí. Tým to ale nekončí.

ZDROJ | VideoLAN

VLC 3.0 Vetinari je najnovšou verziou už roky jedného z najpoužívanejších video prehrávačov na svete. Funguje na takmer všetkých platformách a zvláda prehrávať takmer všetky videosúbory. Po novom k nim pribudne ešte väčšie množstvo formátov.

ZDROJ | VideoLAN

Nová verzia prehrávača s označením Vetinari ponúkne hlavne defaultne nastavené hardvérové dekódovanie a tým bezproblémové prehrávanie 4K a 8K Ultra HD videí dokonca aj na smartfónoch. Plusom má byť i podpora 360° videí a 3D zvuku, vrátane Ambisonics.

https://vimeo.com/254723528

Navyše ponúkne aj podporu pre 10-bitové videá a taktiež HDR (12-bit). Novinkou je i podpora HDMI passthrough pre Audio HD kodeky ako E-AC3, TrueHD alebo DTS-HD.

Majiteľov Androidov poteší podpora streamovania cez Chromecast, a to vraj i formátov, ktoré natívne zariadenie nepodporuje. Na druhej strane, majitelia NAS serverov a vzdialených serverov poteší podpora pre SMB, FTP, SFTP, NFS atď. Fanúšikov Blu-ray filmov zas poteší prítomnosť BD-Java menu. S prehrávačmi súvisí aj podpora HD DVD .evo súborov.

https://vimeo.com/254723180

Samozrejmosťou je obrovská podpora najrôznejších nových kodekov (OggSpots, TDSC, Canopus HQX, Cineform, SpeedHQ, Pixlet, QDMC, FMVC…) , dokonca aj dekodérov AV1 a Daala, hoci zatiaľ iba experimentálne. Noviniek je však podstatne viac. Všetky nájdete v changelogu VLC.

Nový VLC 3.0 Vetinari si môžete stiahnuť pre Windows, macOS, Linux (v závislosti od systému), Android a iOS (vraj už čoskoro). Ostatné platformy sa nového VLC 3.0 snáď dočkajú už čoskoro.

ZDROJ | VideoLAN

ZdrojVideoLAN

Komentáre k článku