Vladimír Varzaly – Budúce ThinkPad-y vidím predovšetkým v rukách mladých ľudí

ZDROJ | Lenovo

Vladimír Varzaly, County Sales Manager spoločnosti Lenovo (Slovakia), sa s nami rozprával o výnimočných notebookoch a zariadeniach ThinkPad, ktoré oslávili už 25 rokov na trhu.

Pozrite siThinkPad oslávil 25 rokov, pozrite sa na históriu biznis ikony medzi notebookmi

ThinkPad oslavuje 25 rokov. Štvrťstoročie v biznis zariadeniach je poriadne dlhá doba. Čím to je, že ThinkPad-y prežili, a navyše sú stále obľúbené?

ThinkPad-y sú koncipované pre maximálny komfort, odolnosť a produktivitu pri práci. Tieto vlastnosti a imidž si ThinkPad budoval už od svojho začiatku. Naši zákazníci tak pri jeho kúpe presne vedia, čo chcú, a taktiež vedia, že ich ThinkPad určite nesklame. Poznám vo svojom okolí mnoho príkladov ľudí, ktorí pracovali na notebookoch rôznych značiek. Drvivá väčšina, keď sa dostala k ThinkPadu, už po inom výrobcovi nesiahla. Kvalita a odolnosť ThinkPad-ov bola otestovaná vo vesmíre na orbitálnej stanici, na najvyššom vrchole sveta, plavbe okolo sveta i v púštnych operáciách.

Mnohí sa obávali, že po prevzatí značky ThinkPad čínskym Lenovom sa značka dostane do úzadia. Prečo sa tak nestalo?

Značka ThinkPad bola už aj v čase prevzatia pod Lenovo veľmi silným a etablovaným brandom, výkladnou skriňou. Biznismani, ktorí tvoria hlavnú klientelu pri ThinkPad-och, sú veľmi náchylní na zmeny v kvalite a dizajne, no sú aj vernými zákazníkmi, ktorí sa radi vracajú k overenej klasike. Bolo by zlým rozhodnutím nezachovať v maximálnej miere pôvodnú ideu ThinkPad-u a naďalej ho nerozvíjať, aby si neustále držal náskok a svoje dominantné postavenie v biznis segmente.

ZDROJ | Lenovo

Čo si myslíš, čím zaujal najviac prvý ThinkPad 700C v čase uvedenia na trh?

Bol to jeden z prvých prenosných notebookov, ktorý v tej dobe disponoval dostatočnou výpočtovou silou na serióznu prácu. Už tento model sa uviedol typickým červeným trackpointom. Po uvedení na trh sa stal okamžite trendom a chcel ho vlastniť každý úspešný biznisman. Získal v tej dobe viac ako 300 ocenení za dizajn a kvalitu. Táto “aura“ zostala ThinkPad-u až dodnes.

Pamätáš si ty na svoj prvý ThinkPad? Predpokladám, že iný notebook nepoužívaš doteraz. Ktorý z doterajších ThinkPad-ov tebe osobne prirástol najviac k srdcu a prečo?

Ak sa nemýlim, bol to model ThinkPad Z60 s prvým širokouhlým displejom. Potom som prešiel na modelový rad T, pri ktorom som už zostal. Dnes pracujem na ThinkPad-e T460s. A čo osobne najviac oceňujem? Určite spoľahlivosť – funguje naozaj bez zaváhania, výdrž na batériu, ale hlavne odolnosť. Pamätám si večer z lyžovačky v Alpách, keď slúžil ako zdroj rockovej muziky, neskôr ako podložka na krájanie klobásy, syrov a chleba i tácka na podávanie nápojov s objemom 0,5 dcl. Ráno sme ho slávnostne vydrhli v snehu a funguje dodnes. Tento mi prirástol k srdcu najviac.

Pozrite siLenovo ThinkPad X1 Carbon a X1 Yoga – novinky s Dolby Vision a Amazon Alexa

Ak som biznisman, prečo by som si mal vybrať ThinkPad? Viem, že Lenovo ponúka aj nadštandardné služby, ako napríklad Exclusive service.

Je veľa dôvodov, prečo je ThinkPad výbornou voľbou. Okrem kvality vyhotovenia, dlhodobo vylepšovanej ergonómie a výpočtového výkonu je tu aj tebou spomenutý servis. Každý TP je krytý celosvetovou zárukou a máš možnosť vybrať si z množstva rozšírení základnej záruky. Napríklad predĺžiť ju na 5 rokov, zabezpečiť ho proti náhodnému poškodeniu, prípadne si dohodnúť so servisným partnerom špeciálne podmienky, ako napríklad Exclusive service.

ThinkPad je známy aj vďaka TrackPointu, vyžadujú ho stále aj zákazníci, alebo je tam už len v rámci dizajnu a ako odkaz na minulosť?

TrackPoint je neoddeliteľnou a dlhodobou súčasťou ThinkPad-u, ktorá tvorí jeho imidž, takže určite tu pracujeme aj s odkazom na minulosť. Na druhej strane mnohí užívatelia vrátane mňa TrackPoint s obľubou využívajú. Dokonca poznám užívateľa, ktorý hrá CS GO na ThinkPad-e bez myšky.

ZDROJ | Lenovo

Napriek tomu, že za posledných 25 rokov sa vymenilo množstvo verzií touchpadu, TrackPoint zostal v podstate rovnaký. Je to preto, že nie je možné zlepšiť kvalitu z jeho používania?

Z predchádzajúcej odpovede vyplýva, že TrackPoint je okrem funkčnosti aj imidžovým prvkom. Pri ThinkPad-och sme sa vždy snažili vylepšovať ergonómiu a naslúchať požiadavkám užívateľov, takže z toho prirodzene vyplynul stav, pri ktorom sme vylepšovali aj touchpad. TrackPoint je vďaka svojej veľkosti a umiestneniu limitovaný pre pridanie ďalších funkcií, avšak svoj účel dokonale spĺňa.

Do jubilejnej verzie ThinkPad-u ste umiestnili starší typ klávesnice ThinkPad Classic, ktorý sme naposledy videli v 20-tkovom rade ThinkPad-ov. Je o takúto klávesnicu stále záujem?

Žijeme v dobe retra, kedy sa ľudia vracajú k starým filmom, platniam a televízne stanice prerábajú zábavné relácie z minulosti. Retro prvky tak rozhodne majú svoje čaro a veríme, že aj vďaka pôvodnej klávesnici ThinkPad Classic bude jubilejná edícia úspešná.

recenziaLenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 – štandard pracovného Ultrabooku

Ako stále dokáže Lenovo vytvárať pevné a odolné notebooky ThinkPad aj napriek trendu stále tenších a menších zariadení?

ThinkPad je zariadenie, ktoré samo vytvorilo trend, takže sa ostatným až tak neprispôsobuje. Použité špeciálne materiály ako uhlíkové vlákna, precízne inžinierstvo, roky vývoja, ladenia a zdokonaľovania – to sú dôvody, prečo môže byť ThinkPad ľahký, tenký a pritom odolný. Každé zariadenie prechádza sériou 12 armádnych testov, ktoré ho preveria z každej strany. ThinkPad je vďaka tomu cenený nielen medzi biznismanmi, ale aj medzi dobrodruhmi, výskumníkmi a tými, ktorí pracujú v extrémnych prostrediach.

ThinkPad sa prispôsobuje dobe a má v ponuke aj konvertibilný model X1 Yoga. Je medzi zákazníkmi obľúbený?

Modelový rad Yoga dodal ThinkPad-om hravosť a ešte viac rozšíril ich používateľskú ergonómiu. Vďaka tomu dnes oslovujeme aj mladšiu cieľovú skupinu architektov a umelcov spolu so ženským publikom, ktorým pri práci vyhovuje konvertibilnosť zariadenia v kombinácii s dotykovým displejom. Počítač im neslúži len na prácu, ale aj ako zdroj inšpirácie a zábavy.

Otvorenie Lenovow showroom v Bratislave: Ján Baliak, Managing Director, MARSANN IT (vľavo), Vladimír Varzaly, Country Sales Manager, Lenovo Slovakia (vpravo).

A ako sa darí tabletom ThinkPad?

Ide o ultra prenosné riešenie, ktoré na svoju veľkosť ponúka maximálnu hardvérovú výbavu. Pre užívateľov na cestách má takéto zariadenie veľké množstvo výhod. Tablet disponuje odnímateľnou klávesnicou, takže ho môžete kedykoľvek pretransformovať na plnohodnotný pracovný nástroj. Tieto tablety majú v našej ponuke dôležité miesto a hlavne pre firemnú klientelu ponúkajú plnohodnotnú softvérovú aj hardvérovú bezpečnosť dát a pripojenia.

ThinkPad-y nie sú lacné zariadenia a za tie najvybavenejšie zaplatíme tisícky eur. Sú ľudia aj v dnešnej dobe dostupných lacných riešení ochotní priplatiť si?

Podľa našich skúseností stále sú. Keďže sa kvalita ThinkPad-ov neustále drží na vysokej úrovni, naši zákazníci vedia, že pri kúpe výkonnejšej konfigurácie nemusia niekoľko rokov riešiť kúpu nového počítača. Navyše si ThinkPad-y vďaka svojmu renomé dobre držia cenu a z dlhodobej štatistiky sú to najmenej poruchové notebooky.

Pozrite siExkluzívny Lenovo Showroom v novom dizajne v Bratislave

Ktorý zo súčasných modelov by si mi odporučil a prečo?

Osobne by som ti odporučil model ThinkPad Carbon X1 v 5. generácii. Jeho šasi je tvrdené z uhlíkových vlákien, takže je ešte odolnejší, ako klasické ThinkPad-y. Navyše je rozmerovo menší, ako jeho predchodca a váži len 1,14 kg. Novinári ho v hlasovaní označili ako doteraz najlepšie skonštruovaný notebook. Aj u vás v redakcii získal vysoké hodnotenie 93%.

Prezradíš mi, koľko ThinkPad-ov sa doteraz predalo vo svete a koľko na Slovensku?

Presné čísla zo Slovenska nemám. Celosvetovo sme prekročili hranicu 100 miliónov predaných kusov.

Kde vidíš ThinkPad o takých 10 rokov?

Budúcnosť je v mladých ľuďoch, takže aj budúce ThinkPad-y vidím predovšetkým v ich rukách. Sčasti sa určite prispôsobia požiadavkám trhu a budú do nich integrované nové technológie, ako je virtuálna realita, alebo hlasoví asistenti, no koncepčne to budú stále odolné, spoľahlivé a výkonné stroje, ktoré budú oslovovať širokú cieľovú skupinu s rôznymi záujmami.

Ďakujeme za rozhovor a ThinkPad-u prajeme veľa úspechov aj v ďalších desaťročiach.

Komentáre k článku