Vision Mercedes Simplex – neuveriteľný elektromobil s dizajnom z roku 1901

Daimler predstavil unikátny elektromobil, ktorý si svoj dizajn prepožičal z modelu Mercedes 35 PS z roku 1901. Neuveriteľný elektromobil Vision Mercedes Simplex je iba konceptom, no pokojne by mohol byť aj zberateľskou raritou.

ZDROJ | Daimler

Vision Mercedes Simplex je názov tohto nezvyčajného elektromobilu, ktorý za svoj dizajn vďačí modelu Mercedes 35 PS, ktoré vzniklo pre preteky Race Week v Nice v roku 1901. Také niečo v živote nikto nevidel. Išlo o špičkové vozidlo s vysokým výkonom, ktoré vyvinuli v Daimler-Motoren-Gesellschaft. Svoje meno niesol po dcére slávneho tvorcu, Emila Jellinka, Mercedes.

Mercedes 35 PS znamenal pre automobilový priemysel mnoho. Bolo to prvé auto s novou architektúrou šasi, novým dizajnom, výkonným motorom priamo na ráme s chladením v prednej časti.

ZDROJ | Daimler

Vision Mercedes Simplex je odkazom práve na unikátnosť predchodcu. Luxusné dvojmiestne kupé s otvorenou konštrukciou sa na cesty nikdy nedostane, po 120 rokoch máme predsalen iné nároky na bezpečnosť.

Simplex je síce jednoducho vyzerajúce vozidlo, no už len pohon nie je vôbec bežný. Výrobca ho síce nešpecifikuje, no podľa renderov by malo ísť o elektromotory priamo v kolesách vozidla. Celé kolesá sa netočia, točí sa len ich vonkajšia časť. Elektromotory by mali byť pritom na všetkých 4 kolesách.

ZDROJ | Daimler

V prednej maske je 3D displej s veľkým logom z pôvodného modelu Mercedes 35 PS. Zvyšok tvoria logá Mercedes-Benz, ktoré sú animované a majú informovať o stave vozidla. Okolo neho je rám z ružového zlata. Aj vám tu čosi chýba? Napríklad predné svetlá či spätné zrkadlá? Rovnako je schválne vynechané čelné sklo.

ZDROJ | Daimler

Vo „vnútri“ azda najviac zaujme volant, ktorý sa vraj nechal inšpirovať námorníctvom. Výrazný je pritom aj jeho stĺpik. Aj zvyšok interiéru je nezvyčajný a plný luxusu. Všetko je vyrobené ručne z tých najlepších materiálov.

Ešte aj prvky prístrojového panelu sú ozdobené ružovým zlatom. Na bielom nad ovládacími prvkami sa pritom majú zobrazovať iba potrebné údaje, ktoré vodič aktuálne potrebuje. Zjavne počas navigovania bude vidieť iba navigovanie a rýchlosť, počas cúvania zas možno záber z kamery.

ZDROJ | Daimler

Mercedes-Benz celý koncept vozidla, ktoré v sebe kombinuje staré a nové nazýva hyperanalógový. Vyzerá to perfektne, má to však zásadný háčik – do predaja sa nikdy nedostane.

ZdrojDaimler

Komentáre k článku