Virtuálna realita ako nový level zábavy pre spolujazdcov v aute? V Audi čoskoro

ZDROJ | Audi

Všetci to poznáme. Vodič si pred dlhšou jazdu akurát tak odskočí na WC a vloží kelímok s kávou do stojanu. Jeho spolujazdci riešia, či majú nabité smart zariadenia a počas jazdy sa ozvú akurát vtedy, keď vidia niečo zaujímavé na Facebooku či YouTube. Kde sú tie časy, keď cestovanie v automobile malo svoje čaro a ľudia sa v ňom vedeli porozprávať ako nikde inde?

ZDROJ | Holoride

Koncern Audi začal spolupracovať s práve vzniknutou spoločnosťou Holoride, aby spolu vytvorili nevídaný zážitok z virtuálnej reality (VR). Audi využije svoje 10-ročné partnerstvo s Marvelom, čo mu umožní dodať potrebné licencie pre hry vo VR Holoride, v ktorom má automobilka menšinový podiel.

https://youtu.be/DTSwWV7l8b4

Táto technológia bola vyvinutá v Audi a prvýkrát sa predstavila na CES 2019 v Las Vegas. Prvé virtuálne svety tohto projektu výstavy boli vytvorené v spolupráci s odborníkmi Disney na hry a interaktívne skúsenosti. „Keď prišla Audi s nápadom, boli sme nadšení z možnosti priniesť naše postavy a príbehy do života v automobilovom prostredí,“ povedal Mike Goslin, viceprezident Disney Games and Interactive Experiences.

Vďaka hmatovej spätnej väzbe sa zdajú virtuálne zážitky neuveriteľne realistické a intenzívnejšie ako pri iných VR headsetoch.

S Holoridom sa v podstate stane každá ulica plátnom pre virtuálne svety.

CEO Holoride Nils Wollny

V hre Rocket Rescue Run zachraňuje Iron Man vesmír. Požívatelia majú realistický pocit, že sedia vo vesmírnej lodi, ktorá reaguje na pohyb, otáčanie a zastavenie vozidla, v ktorom sa vezú. Doslova zatajujú dych, keď sa Iron Man objaví a letí vedľa auta.

Pozrite siHTC Vive Pro McLaren – limitovaná edícia VR headsetu pre fanúšikov Formule 1

Keď vozidlo zastane na prechode pre chodcov, v headsete sa miesto nich objavia malé kuriatká, ktoré prechádzajú cez cestu. Kuriatká tam však už druhý deň nemusia byť, pretože jazda autom v reálnom svete bude tiež iná. Týmto spôsobom vzniká úplne nový formát médií: elastický obsah

Holoride sa podarilo znížiť latenciu na nízku úroveň, čo znamená, že používatelia nemajú pri hre nevoľnosť. Holoride vytvorí otvorenú platformu, ktorá bude aj pre dalších vývojárov, nielen tých z Audi. Iným výrobcom bude dokonca poskytovať kompenzáciu za prístup k údajom o vozidle.

ZDROJ | Audi

Zaujímavým vedľajším účinkom je, že táto technológia zrejme znižuje pohybovú chorobu. Množstvo ľudí nedokáže počas jazdy čítať ani pozerať videá, pretože je im nevoľno. Počas testovania však trikrát viac účastníkov nemalo žiadne problémy. Dôvodom môže byť to, že telo vníma knihu alebo smartfón ako rozpor s dynamickými pohybmi vozidla. S „holoridom“ sú pohyby vo virtuálnom svete synchronizované s pohybom automobilu.

Zdá sa teda, že spolujazdci, hlavne deti, sa v automobiloch nudiť nebudú. Čo však chudák vodič, na ktorom je celá zodpovednosť? Okrem navigácie si nebude mať s kým prehodiť pár slov. Možno nájdu vývojári v dohľadom čase zaujímavé riešenia aj pre vodičov. Možno už onedlho technológia autonómneho riadenia odsunie šoféra do vedľajšej úlohy spolujazdca, ktorý si tiež nasadí headset a začne sa konečne aj on zabávať?

ZdrojAudi,Holoride

Komentáre k článku