Virgin, že aký operátor!?

Voda a vzduch sú primárnymi substanciami, bez ktorých je väčšina známeho života na Zemi nemožná. Extrémofilné baktérie schopné prežiť v naozaj hrôzostrašnom prostredí nechajme teraz na pokoji. Mimochodom, nejaké prežívajú aj v koncentrovanej soľanke Mŕtveho mora a možno si aj pochvaľujú.

 Virgin Pure

Obchod so strachom

Lenže o čistú a kvalitnú vodu začína byť v mnohých krajinách sveta naozaj núdza – Slovensko v tomto smere patrí k vodným mocnostiam, podobne ako napr. Libanon, alebo Turecko. Iné štáty, alebo oblasti majú menej šťastia a ich obyvatelia sú nútení piť vodu pochybnej kvality. Žiaľ, netýka sa to len tretieho sveta, kde životodarnú tekutinu ťahajú vedrami z biednych studní, ale aj rozvinutých ekonomík, kde stačí otočiť kohútikom a „už to tečie“. Nemusíme chodiť ani ďaleko, stačí si spomenúť na niektoré obľúbené dovolenkové destinácie, kde z kohútika tečie nepitná voda (minimálne pre našinca), často mierne slaná a pod. No a keďže ide o primárnu, existenčnú potrebu, niet lepšej komodity, na ktorej by sa dalo dobre zarobiť. Voda je určite jednou z najlepších.

Pravda nejde to úplne hladko, veľký biznis má svoje pravidlá. Niektoré sú takpovediac kóšer, iné nie. Tie druhé majú spravidla dve fázy a určite nájdete na ne dosť príkladov aj mimo „vodných trhov“ – vyvolať strach, poprípade aj miernu paniku a vzápätí ponúknuť viac-menej funkčné, ale spravidla nie najlacnejšie riešenie. Takto fungujú producenti rozmanitých výrobkov – od „zdravej“ výživy, potravinových doplnkov, liekov, až po stolovú vodu, filtračné systémy, alebo hoci strelné zbrane.

Virgin Pure

Keď hovoríme o vode, skúste nazrieť na stránky niektorých predajcov systémov reverznej osmózy, alebo iných filtračných systémov, aké varovania pred „trubkovou vodou“ z kohútika majú pre nás nachystané. Číhajú tam na nás vraj mikrobiologické patogénny, dusičnany a dusitany, ťažké kovy a ktovie čo ešte. Niekedy sa divím, prečo tá tekutina vlastne po tme nesvetielkuje, keď je taká strašná? Buďme však spravodliví. V tejto veci je ťažké robiť sudcu, pretože nie každý filter je zlý, ani každý predajca čistiacich vodných systémov nie je vydriduch a naozaj ani nie je každá pitná voda rovnako kvalitná. Preto vodnému biznisu určite nehrozí útlm.

Čistá panenská…

Signifikantným signálom pre váhajúcich investorov by mal byť počin známeho britského miliardára sira Richarda Bransona, prezidenta Virgin Group. Tento charizmatický čarodejník všetko, čoho sa chytí, „premení na zlato“. Možno len tie kozmické lety chcú ešte chvíľu času, ale ani tam to nevyzerá zle (viac informácií o Virgin Galactic).

Virgin Pure

Richard Branson si jedného dňa povedal, že vodovodná aj balená voda je nekvalitná a predávané filtračné zariadenia sú „trestom a tortúrou“ pre svojich používateľov a vzal veci do vlastných rúk. Založil spoločný podnik s firmou Strauss Water.

Virgin Pure

Virgin Pure T6 (strieborný) a T7 (červený)

Spoločnosť Virgin Strauss Water UK ponúka filtračné zariadenia na výrobu kvalitnej pitnej vody pre domácnosti. Nie sú síce najlacnejšie – zariadenie Virgin Pure T6 stojí 299 GBP (370 EUR), ale dokáže pripraviť až 1,4 litra chladenej vody za minútu. Okrem toho vie vyrobiť 1,4 litra horúcej vody za minútu. Tú uchová v zásobníku pri teplote 92 až 96 stupňov Celzia a po stlačení tlačidla ju privedie do varu, takže si ňou môžete priamo zaliať čaj, alebo kávu. Okrem toho má Virgin v ponuke aj výkonnejší model T7, ktorý dokáže produkovať studenú filtrovanú vodu rýchlosťou 2 litre/min. Ten sa vo V. Británii predáva za 379 libier (469 EUR). Čistenie je založené na trojnásobnej filtrácii a dezinfekcii vody UV žiarením.

Virgin! Že aký operátor?

Či má tento počin britského magnáta len pozitívne pohnútky, alebo vykazuje znaky manipulatívneho biznisu, je na zváženie. Virgin Pure nie je totiž len filtračné zariadenie, alebo domáci spotrebič, ale zároveň aj služba a Virgin Strauss Water UK je „vodným operátorom“. Za mesačný paušál 11, resp. 12 libier (podľa modelu) vám dodávateľ poskytne plný servis vrátane sedemročnej záruky, výmeny filtrov a UV lampy, ako aj pravidelné čistenie.

Niekto bude výmenu filtrov dodávateľským spôsobom priamo pracovníkmi výrobcu považovať za komfort, iný naopak za diskomfort. Samozrejme, každý špás niečo stojí, ale v prípade, že máte zdroj kvalitnej vody aj bez filtrácie, je táto elegantná varná konvica trochu pridrahá.

Virgin Pure

Foto: Virgin Pure