Virgin Orbit sníva o Marse. Chce tam posielať CubeSaty

ZDROJ | Virgin Orbit

Mars a jeho mesiace predstavujú mimoriadne rizikovú destináciu, v oblasti ktorej zatiaľ uspeli len štátne, či nadnárodné vesmírne spoločnosti, aj to nie vždy. Súkromníci sa zatiaľ (neúspešne) pokúsili pristať len na Mesiaci, ale v budúcnosti to bude určite inak.

Pozrite siInSight má na Marse problém, NASA má plán na jeho riešenie

Virgin Orbit má veľké plány poslať malú kozmickú sondu na Mars už v roku 2022. Sesterská spoločnosť  firmy na vesmírnu turistikuj Virgin Galactic Richarda Bransona oznámila, že spolupracuje s niekoľkými poľskými univerzitami a poľským výrobcom satelitov SatRevolution s cieľom vyslať k Marsu v nasledujúcom desaťročí až tri robotické misie.

ZDROJ | Virgin Orbit

Ak sa plán podarí, boli by to prvé komerčné misie na Mars v histórii. Podobnú ambíciu má aj SpaceX, ale tá nie je taká skromná. Na Mars chce poslať na palube svojej novej lode Starship rovno ľudskú posádku. To je už iný level. Či, a kedy sa tak stane, sa však dozvieme najskôr v budúcom desaťročí.

Doteraz sa k Červenej planéte úspešne dostali iba štyri vesmírne agentúry (NASA, Roskosmos, ESA a indická ISRO) a všetky boli vládnymi vesmírnymi organizáciami.

Pozrite siAtmosféru a metánovú hádanku Marsu preskúmajú sondy MOM aj MAVEN

Tím Virgin Orbit bol inšpirovaný k tejto snahe, pri nedávnej misii NASA InSight, ktorá poslala pristávací modul na Mars v novembri 2018. Spolu s pristávacím modulom InSight totiž putovali k Marsu aj dve malé sondy – CubeSaty. Stalo sa tak prvýkrát, čo CubeSaty, ktoré sú čoraz populárnejšie kvôli nízkym nákladom, prenikli za obežnú dráhu Zeme.

ZDROJ | Wikipedia

Virgin Orbit hovorí, že našla spôsob, ako pomocou svojich rakiet LauncherOne posielať do hlbokého vesmíru ľahké družice s hmotnosťou do 50 kilogramov.

Väčšina podnikateľských plánov Virgin Orbit sa síce točí okolo vypúšťania malých až stredných satelitov na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO), ale Will Pomerantz, viceprezident Virgin Orbit pre špeciálne projekty tvrdí, že je možné ísť ďalej.

Hovorí o vysielaní automatických sond k Mesiacu, Marsu a jeho mesiacom, k Venuši, alebo k niektorým asteroidom.

Pozrite siElon Musk predstavil loď Starship. Prinesie prevrat v kozmonautike?

Aj keď ide o ambiciózne plány, zatiaľ sú to len vzdialené sny. Virgin Orbit totiž doteraz nemá na konte nielen žiadnu referenciu na medziplanetárne lety, ale so svojim nosičom LauncherOne, štartujúcim z paluby špeciálne upraveného Boeingu 747 s názvom Cosmic Girl, dokonca zatiaľ nedosiahla ani na obežnú dráhu Zeme.

Virgin Orbit LauncherOneZDROJ | Virgin Orbit

Pri napĺňaní ambícií preto treba postupovať pekne po poriadku. Prvý orbitálny skúšobný let sa mal uskutočniť už tohto leta, teraz spoločnosť tvrdí, že by sa mal podariť do konca roku 2019.

Prvý let bude pre Virgin Orbit kritický, pretože, ak bude úspešný, pripraví pôdu pre pravidelnú komerčnú prevádzku. A zisky z komerčných letov potom môžu pomôcť aj pri financovaní vedeckých projektov, akým sú aj lety k Marsu.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku