Viete, čo to je „memristor“? Vraj umelý mozog!

„Je to malý, ale dôležitý krok.“ Vyjadril sa Dmitrij Strukov, profesor elektrického a počítačového inžinierstva. Výskumníci na UC Santa Barbara napodobnili funkčný neurónový obvod, aký sa nachádza v ľudskom mozgu. Jednoduchý model, ktorý zatiaľ vytvorili, má 100 umelých synaptických spojení. Strukov však tvrdí, že je možné ho rozšíriť a pripodobniť ľudskému mozgu, ktorý obsahuje až jeden kvadrilión synaptických spojení.

Brain Like Circuit

Na tomto projekte pracuje tím vedcov – Dmitrij Strukov, Mirko Prezioso, Farnood Merikh-Bayat, Brian Hoskins, Gina Adama. Čo ich inšpirovalo k týmto pohnútkam? Ľudský mozog je už napr. len pri čítaní textu aktívny – náš mozog rozoznáva jednotlivé znaky, klasifikuje ich, rozoznáva ich kompozíciu a vzájomnú polohu, dešifruje kontext a vzájomné súvislosti. Je to množstvo úloh a procesov, ktoré by aj najvýkonnejšiemu počítaču trvalo nespočetné sekundy, minúty, ba až hodiny.

Brain Like Circuit

POZRITE SI: Kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

Jednoduchý umelý neurónový obvod, ktorý vytvorili výskumníci, bol schopný zaradiť tri znaky – „z“, „v“, „n“ a takisto aj jednoduché obrazy. Kľúčom k funkčnosti tejto technológie je tzv. „memristor“. V anglickom jazyku je to kombinácia slov „memory“ a „resistor“, to znamená kombinácia pamäte a odporu. „Memristor“ je elektronická súčiastka, ktorá mení svoj odpor v závislosti od prúdenia elektrického náboja.

Brain Like Circuit

Zatiaľ vedci z UC Santa Barbara vo výskume umelých synaptických spojení pokračujú – v najbližšom čase sa budú pokúšať o zvýšenie výkonu „memristorov“, pokúsia sa o vytvorenie zložitejších neurónových obvodov a takisto chcú pracovať i na pridaní iných funkcií – nielen dešifrovanie jednoduchých znakov. Umelo vytvorené neurónové siete chcú kombinovať s konvenčnými polovodičovými technológiami, čo by umožnilo „memristorom“ jemnejšie a zložitejšie operácie.

Čo vy na to?

Foto: Sonia Fernandez, Peter Allen

Komentáre k článku