Viete, čo jete? Odpovede vám poskytne vylepšená aplikácia Éčka

ZDROJ | Pablo Merchán Montes

To, že väčšina potravín je plná „éčiek“, už zrejme viete. Viete však aj to, ktoré látky označené týmto neslávne známym kódom E, sú skutočne škodlivé a ktoré naopak úplne v poriadku? Zorientovať sa v zložení potravín môžete aj pomocou aplikácie Éčka.

Látky s kódovým označením E sú väčšinou spájané s nezdravými potravinami a toto spojenie nemá úplne ďaleko od pravdy. Na druhej strane však existuje mnoho látok, ktoré nájdete na zadnej strane v zložení potravín označené týmito kódmi aj napriek tomu, že ide o úplne obyčajné a často dokonca aj zdraviu prospešné látky. Vedeli ste napríklad, že pod kódom E948 sa ukrýva obyčajný kyslík?

V aplikácii Éčka nájdete práve takéto označenia spolu s ich slovným názvom, využitím, charakteristikou a označením pôvodu a škodlivosti. Schválne si tak po nainštalovaní aplikácie skúste zobrať do ruky nejakú pochutinu a pozrieť sa na jej zloženie. Pri niektorých vás možno prekvapí, že v nich obsiahnuté látky sú v niektorých krajinách sveta zakázané.

Aplikácia Éčka samozrejme nie je úplne nová, nedávno ju však jej vývojár Michal Krajči od základov prekopal v novej technológii Flutter. Aplikácia sa tak dočkala nových funkcií a nového material 2 dizajnu. Doteraz si ju od prvotného vydania stiahlo viac ako 79-tisíc používateľov.

Aplikácia je dostupná bezplatne pre operačný systém Android, pričom jej súčasťou je aj platené rozšírenie pro. Kúpou niektorého z platených balíkov získate prístup k zálohe a obnove poznámok a k zobrazeniu vlastného označenia éčiek priamo v zozname.

ZDROJ | Michal Krajči

Éčka90%

Veľkosť:
6,9 MB
Platforma:
Android 4.4 alebo novší
Cena:
0,00 €

Komentáre k článku