Viete, čo je v batérii notebooku? Žeby len batérie?

V posledných týždňoch sme „rozpárali“ všeličo. Začalo to SD kartou, pokračovalo nabíjačkou, LED žiarovkousmart hodinkami až sme skončili pri stero slúchadlách. Tento týždeň sme si posvietili na obsah batérie notebooku. Keďže staručký notebook Sony VAIO už doslúžil, pozreli sme sa, čo všetko v sebe ukrýva batéria.

Batéria notebook

Batérie sú však rôzne. Súčasný trend nevymeniteľných batérií vytvára problém jednoduchej výmeny starej za novú, no má to svoj dôvod. Na rozdiel od starších typov (ako aj dnešného „pokusného králika“) je najnovším trendom používať ploché batérie, ktoré zaberajú čo najmenej miesta s čo najväčšou kapacitou. Šikovne to urobil napríklad Apple, ktorý v najnovšom MacBooku použil plátové batérie a vyplnil väčšinu skoseného tela.

Batéria notebook

Obe batérie slúžili so cťou. Objemenšia má kapacitu 7 800 mAh, menšia má o tretinu menej, 5 200 mAh.

Batéria notebook

Konektor na pripojenie k notebooku je identický…

Batéria notebook

Batéria notebook

A začíname… Telo batérie pokope držia len 4 malé šraubičky/skrutky.;)

Batéria notebook

Odlepením nálepky s informáciami o batérii sa naskytá čiastočný pohľad do vnútra.

Batéria notebook

Na rozobratie scvaknutého tela bola potrebná väčšia sila, ako by sme čakali, ale šlo to aj bez poškodenia plastového obalu.

Batéria notebook

Menšia, 5 200 mAh batéria v sebe ukrýva 6 SANYO Li-Ion batérií. Každá s kapacitou 2 600 mAh, hoci celkovo notebooková batéria ponúka 5 200 mAh, ale pri 11,1 V napätí. Všimnite si jednu „vytečenú“ batériu v strede. Práve tá spôsobila, že batéria notebooku sa už nenabíjala a ani nefungovala.

Batéria notebook

Li-Ion batéria SANYO typu 18650 je bežne dostupnou batériou, no jej výmena nie je kvôli lepiacej paste jednoduchá. Pokojne sa môže stať, že pri jej vyberaní niečo poškodíte. Riadiaca elektronika by však novú batériu s rovnakým napätím a kapacitou mala bez problémov rozpoznať.

Batéria notebook

Batéria notebook

V batérii je samozrejme aj elektronika, ktorá riadi dodávanie energie pre citlivý hardvér v notebooku. Chráni tiež pred prebitím a správnym nabitím všetkých batérií.

Batéria notebook

Všetka energia „tečie“ cez tieto tenučké kontakty.

Batéria notebook

Batérie boli v plastovom tele uchytené špeciálnou pastou, ktorá stvrdla a držala batérie na mieste.

Batéria notebook

Batéria notebook

Zámok batérie má malú pružinku, ktorá ho vracia do zaistenej polohy. Druhý zámok pružinku našťastie nemá. Vyberanie batérie z notebooku by bolo náročnejšie.

Batéria notebook

Je čas sa pozrieť, čo je v objemnejšej batérii…

Batéria notebook

Batéria notebook

Prekvapenie? Nie, Tým, že je väčšia batéria o 1/3 objemnejšia, bolo jasné, že bude mať o 3 SANYO batérie viac. A hoci je VGP-BPL2C o viac ako 2 roky novší kúsok, Sony stále používalo rovnaké batérie.

Batéria notebook

Batéria notebook

9 SANYO Li-Ion batérií v plnej kráse. Dnes už niečo také neuvidíte. Výrobcovia sú schopní do omnoho menších rozmerov „napratať“ viac ako 10 000 mAh.

Batéria notebook

Batéria notebook

Batéria notebook

SANYO Li-Ion batéria bez obalu vyzerá ako všetky ostatné batérie typu 18650.

Batéria notebook

Vytečením malého množstva elektrolitu (pravdepodobne propylén) začalo časom kovové telo korodovať a batéria stratila správny kontakt. O život tak prišli aj všetky ostatné batérie v notebooku. Li-Ion batérie však majú svoju životnosť aj bez toho, aby niektorá „vytiekla“. Súčasné Li-Ion batérie zvládnu zhruba 1 000 nabíjacích cyklov, čo pri denno-dennom nabíjaní je čosi vyše troch rokov. Záleží však aj od výrobcu, ako kvalitné batérie používa, takže sa pokojne môže stať, že batéria vypovie svoju službu aj omnoho skôr, napr. po 500 nabíjacích cykloch. O tom ale inokedy.

Batéria notebook

Keďže v redakcii nemáme žiadne ochranné pomôcky proti chemikáliám, rozobratie samotnej Li-Ion batérie si nechéme na inokedy.;)

 

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku