Videli sme nový Hyundai i10 za ktorým sa obzriete

Hyundai predstavil novú generáciu i10 ešte pred jeho premiérou na septembrovom autosalóne vo Frankfurte. Ďalší člen rodiny modelov zaujme dynamickým vzhľadom, balíkom bezpečnostných systémov ale aj širokou konektivitou. Do A-segmentu prichádza silný konkurent, ktorý sme zažili naživo v Amsterdame.

Hyundai i10 prišiel na trh po prvý raz v roku 2008 a právom sa zaslúžil o úspech v Európe, kde sa dodnes navrhuje, vyvíja a vyrába. Vonkajšie tvary odrážajú jeho moderného ducha, v interiéri nájdu pasažieri dostatok miesta a pohodlie pri jazde. Celkovo novinka pôsobí výrazne mladíckejšie a musíme priznať, že po prvých dotykoch aj mimoriadne kvalitne.

Novinka bude k dispozícii s dvoma motormi: 1,0-litrový MPi 3-valec s výkonom 67 konských síl a maximálnym krútiacim momentom 96 Nm, alebo s 1,2-litrovým 4-valcom MPi s výkonom 84 koní a krútiacim momentom 118 Nm. Oba motory môžu byť s 5-stupňovou manuálnou, alebo automatickou prevodovkou.

I10-tka má vylepšené proporcie: strecha je znížená o 20 mm, karosériu má naopak širšiu o 20 mm. Novinka navyše môže byť vybavená novo navrhnutými voliteľnými 16-palcovými zliatinovými diskami kolies, vďaka čomu získa nový Hyundai energický a agilný vzhľad.

Aj keď je i10 zástupcom malých áut, má rázvor 242 cm, dĺžku 376 cm, šírku 168 cm a výšku 148 cm. Nechýba mu funkcia Stop and Go (ISG), ktorá prispieva k nižšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2. Znížená spotreba pri používaní ISG je viditeľná hlavne pri jazde v meste, ISG totiž automaticky vypína motor, keď sa vozidlo zastaví.

„Dizajn úplne nového i10 kombinuje kontrastné prvky hladkosti a ostrosti v interiéri aj exteriéri,“ hovorí Thomas Bürkle, hlavný dizajnér spoločnosti Hyundai Design Center Europe. „Naši dizajnéri našli inšpiráciu v technických odevoch športovcov, kde kontrastujú prirodzené tvary ľudských svalov s ostrou a technickou grafikou.“

Pozrite siNový Hyundai Santa Fe chce byť nielen vašim ochrancom

Na výber bude z desiatich základných farieb vrátane troch nových: Dragon Red, Brass a Aqua Turquoise. Ďalšími exteriérovými farbami sú: Phantom Black, Polar White, Star Dust, Elegant Silver, Champion Blue, Tomato Red a Slate Blue. Možnosť dvojfarebnej strechy (čiernej alebo červenej) ešte viac zvyšuje priestor na prispôsobenie sa zákazníkovi. Spolu je k dispozícii 22 farebných kombinácií exteriéru.

Interiér je k dispozícii v štyroch farebných prevedeniach, čo prináša ďalšie možnosti na personalizovanie vozidla podľa predstáv jeho majiteľa/majiteľky. Celkovo interiér nás v redakcii dostal, pozrite sa, ako môže byť kvalitne spracovaný a dizajnovo výborne navrhnutý aj v takomto malom automobile.

Široké možnosti konektivity zaraďujú i10 medzi špičku vo svojej triede. Všetky pokročilé technologické funkcie sú integrované do 8-palcového farebného dotykového displeja. Apple CarPlay a Android Auto zaručia ľahkú integráciu a zrkadlenie mobilných zariadení. Bezdrôtové nabíjanie smartfónov prináša ďalší komfort počas jazdy.

Platforma Connected Car je voliteľná súčasť pre všetkých nových zákazníkov i10. Plnohodnotná telematika Bluelink hrá dôležitú úlohu v modernej mobilite. Poskytuje vodičom bezpečnosť, ochranu, kontrolu a pripojenie prostredníctvom mobilnej appky. Umožňuje používateľom vyhľadávať zaujímavé miesta a posielať výsledky vyhľadávania priamo do satelitnej navigácie vozidla.

Medzi ďalšie funkcie patrí funkcia „Nájdi moje auto“, ktorá vodičom umožňuje ľahko lokalizovať svoje vozidlo v neznámom prostredí, ako aj vyhľadávanie parkovacích miest a čerpacích staníc s informáciami o dostupnosti i cenách v reálnom čase. Ak si vyberiete aj integrovanú navigáciu, získate prístup k službám Hyundai LIVE Services, tie ponúkajú napríklad aj aktuálne informácie o dopravných a poveternostných podmienkach.

Novinka je vybavená aktívnymi bezpečnostnými a asistenčnými funkciami Hyundai SmartSense, spĺňajúce najvyššie európske bezpečnostné normy.

Systém na predchádzanie čelným zrážkam (FCA) využíva multifunkčnú kameru na detekciu automobilov a chodcov pred vozidlom. Asistent prepínania diaľkových svetiel (HBA) automaticky prepína medzi diaľkovým a stretávacím svetlom, poskytuje tak optimálne osvetlenie cesty.

Pozrite siVieme, kde Hyundai i30 Fastback N skutočne prevetráte

Ďalšie tu nájdeme asistenta udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, monitoring únavy vodiča (DAW) a inteligentnú detekcia maximálnej povolenej rýchlosti (ISLW). „I10 patrí k hnacím motorom nášho predaja a historicky tvorí základ pre ďalší rast spoločnosti Hyundai v Európe“, zdôraznil Andreas-Christoph Hofmann, viceprezident pre marketing a produkt. Hyundai novým i10 ukazuje, že aj pri najdostupnejšom automobile značky nemusíte robiť kompromisy.

Komentáre k článku