ViaSat a Boeing chystajú terabitový satelitný internet

ZDROJ | ViaSat

Americké spoločnosti ViaSat a Beoing sa nechali počuť, že do roku 2019 chcú do vesmíru poslať prvé dva z troch plánovaných satelitov. Tie poslúžia na vysokorýchlostnú dátovú prevádzku na Zemi, pričom výrobca sa hrdí dátovou kapacitou 1 terabit za sekundu (Tbit/s).

ViaSat 5
ZDROJ | ViaSat

Práve terabit za sekundu (čo je 1 000x Gbit/s, resp. 1 000 000x Mbit/s) je rozhodujúci, pretože dovolí spoločnosti ponúkať pre satelitnú komunikáciu extrémne rýchlosti spojenia. Okrem iného terabit je asi taká dátová kapacita, ako všetky súčasné dátové satelity (400) okolo našej Zeme. Apoň tak tvrdí ViaSat.

Satelity ViaSat-3 budú vo vesmíre celkovo iba tri. Jeden má pokryť Severnú a Južnú Ameriku, druhý Európu, Blízky východ a Afriku (EMEA) a neskorší tretí pokryje signálom Áziu a Oceániu.

Na obežnú dráhu Zeme sa dostanú vďaka Boeing Satellite Systems. Satelity sú už vo fáze vývoja a postupného dokončovania, aby mohli o tri roky vystúpať do vesmíru.

ViaSat 2
ZDROJ | ViaSat

Pre bežného človeka to bude mať vraj niekoľko výhod. Prvou a najzásadnejšou je dostupnosť signálu. Ten bude všade. Druhou má byť prenosová rýchlosť 100 a viac Mbit/s, čo dovolí aj streaming Ultra HD videa v reálnom čase.

V 2019 sa totiž očakáva, že Ultra HD bude už štandardom pre vysoké rozlíšenie. Internet s vysokou rýchlosťou bude možné „chytiť“ aj v lietadlách. Pre biznis zákazníkov chystá ViaSat dokonca gigabitové pripojenie a opäť kdekoľvek na svete, teda aj na otvorenom mori či vrcholkoch hôr.

ViaSat 3
ZDROJ | ViaSat

Akú technológiu bude ViaSat v satelitoch používať nie je známe. Spoločnosť detaily technológie predstaví asi až neskôr, možno práve kvôli know-how, keďže o vysokorýchlostný satelitný, resp. iný nadzemný internet chce v blízkej budúcnosti budovať viacero spoločností. S určitosťou ale pôjde o sieť milimetrových vĺn (Ku a Ka) v rozmedzí 12-18, resp. 26,5-40 GHz.

Rovnako nie sú známe ani ceny za takéto pripojenie. V správe ViaSatu sa ale píše o dostupnom. Čo to znamená v číslach uvidíme o pár rokov. V súčasnosti ponúkaný satelitný internet od ViaSatu štartuje v USA s cenou 39,99 USD mesačne, čo nám s FUP 10 GB a rýchlosťami 12/3 Mbit/s nepríde ako dostupný internet.

ViaSat 1
ZDROJ | ViaSat

ZdrojViaSat

Komentáre k článku