Vertical Aerospace chce mať elektrický lietajúci taxík do 4 rokov

Britská spoločnosť Vertical Aerospace ukazuje ďalšie VTOL lietadlo pre osobnú prepravu na kratšie vzdialenosti. eVTOL lietadlo stihlo ukázať svoje schopnosti na testovacích letoch. Zatiaľ bez posádky, no spoločnosť verí, že čoskoro sa jej to podarí aj s ňou.

ZDROJ | Vertical Aerospace

Vertical Aerospace eVTOL je jedným z ďalších a mnohých VTOL lietadiel, ktoré sa objavili ako huby po daždi v posledných cca 2 rokoch. Venujú sa im nielen giganti ako Rolls-Royce, Airbus, Uber či Geely, ale aj malé firmičky ako slovenský AeroMobil, SureFly, Lilium, E-volo, DeLorean atď atď. Väčšina z nich má byť plne autonómna, takže cestujúci iba nasadne a letí.

VTOL = Vertical Takeoff and Landing (vertikálne vzlietanie a pristávanie)

ZDROJ | Vertical Aerospace

Bodaj by aj nie, v tomto type dopravy je budúcnosť, no zatiaľ nechýbajú len samotné stroje, ale celková infraštruktúra a hlavne zákony a pravidlá. Japonsko ich už ale rieši. Blížiace sa olympijské hry v 2020 budú veľkou udalosťou nielen čo sa týka športu, ale hlavne technológií. Japonsko chce okrem robotov či 8K UHD vysielania predstaviť aj prvé VTOL lietadlo, ktoré bude schopné prepravy osôb.

https://www.youtube.com/watch?v=0igN2C6Si5s

O to sa snaží aj britský Vertical Aerospace so svojim eVTOL lietadlo. To má  poháňať výhradne elektrická energia a slúžiť bude na medzimestskú dopravu. Na rozdiel od väčšiny konkurencie, ktorá hľadí na vzdialenejšiu budúcnosť bezpilotných VTOL strojov, eVTOL má byť pilotovateľným strojom.

Tým by Vertical Aerospace nepotreboval čakať na rôzne zákony a povolenia, no obmedzí si kúpyschopnú skupinu možných zákazníkov. Iba mizivé percento ľudí má totiž pilotný kurz a je schopné lietať. Na druhej strane môžu vzniknúť nové taxi spoločnosti, ktoré budú zamestnávať pilotov a tí budú voziť pasažierov kam potrebujú.

ZDROJ | Vertical Aerospace

eVTOL má byť schopné na jedno nabitie preletieť zhruba 800 km. Hmotnosť testovaného lietadla na videu bola 750 kg. Technické špecifikácie si Vertical Aerospace ale zatiaľ necháva pre seba.

Lietadlo od Vertical Aerospace má byť dokončené v roku 2022. Dovtedy musí spoločnosť doriešiť nielen samotné lietadlo, ale aj jeho atestáciu so všetkými povoleniami na bezpečnú prepravu osôb.

ZDROJ | Vertical Aerospace

ZdrojVertical Aerospace

Komentáre k článku