Verizon ukázal v New Yorku extrémne rýchle LTE, dosiahol 1,45 Gbit/s

Na Slovensku odštartoval LTE-A ako prvý Telekom, ktorý ponúkol pripojenie s rýchlosťou sťahovania dát (downlink) až 375 Mbit/s. Neskôr posilnil aj uplink na 75 Mbit/s. To sú parametre, aké bežne neponúkajú ani fixní operátori.

Evolúcia LTE, alebo LTE Advanced (LTE-A) má teda obrovský potenciál, ktorý nám dá ochutnať to najlepšie zo 4G. V časoch, keď operátori začínajú testovať technológie 5G, tak má stále čo povedať aj LTE (LTE-A).

Naživo v New Yorku

Americký operátor Verizon síce intenzívne pracuje na prípravách novej generácie sietí, ale zároveň v spolupráci s Nokiou a Qualcomm Technologies demonštroval, čo dokáže dostatok spektra kombinovaný s pokročilými technológiami „vytiahnuť“ zo 4G.

ZDROJ | Qualcomm

S pomocou základňovej stanice AirScale od Nokie a testovacieho zariadenia Qualcomm s modemom Snapdragon X24 LTE Verizon prezentoval špičkové rýchlosti prenosu dát 1,45 gigabitov za sekundu v LTE sieti v New Yorku.

Pozrite siEricsson a T-Mobile otestovali technológiu LAA. Prinesie rýchlejšie LTE

Tento míľnik bol dosiahnutý vďaka agregácii šiestich kanálov spektra (licencované a prvýkrát v USA aj zdieľané pásma). Kombináciu rôznych typov pásma umožňuje technológia LTE-LAA (License Assisted Access), ktorú sa snažia uviesť do života aj ďalší výrobcovia a operátori.

Šírku použitých kanálov síce operátor neudáva, ale dá sa predpokladať, že pre dosiahnutie maxima rýchlosti použil maximum spektra, teda 6×20 MHz.

Pozrite siWi-Fi: nový štandard môže predbehnúť 5G, tvrdí WBA

Rekordné rýchlosti 4G boli dosiahnuté v sieti Verizon v New Yorku vďaka kombinácii licencovaných častí spektra  PCS a AWS v sieťach Verizon v spojení so štyrmi nosnými LAA spektra.

https://www.youtube.com/watch?v=iU1IZVUnGS4

Demonštrácia pokročilej verzie LTE Advanced v New Yorku tiež využívala moduláciu 256 QAM, umožňujúcu sieti dodávať viac dátových bitov pri každom prenose a 4×4 MIMO (mnohonásobný vstup-výstup) pomocou viacerých antén na základňovej stanici a v koncovom zariadení. Tým sa minimalizuje chybovosť a optimalizuje sa rýchlosť dátových prenosov.

Pozrite siČo je to 4G? To, na čom (možno) fičíte!

Firma Qualcomm Technologies prvýkrát nasadila technológie Gigabit LTE a LAA do komerčného modemu a pokračuje v inováciách s najnovším modemom Snapdragon X24 LTE s rýchlosťou až 2 Gbit/s, uviedol Joe Glynn, viceprezident pre rozvoj spoločnosti Qualcomm Technologies.

Qualcomm tiež považuje za dôležité popri vývoji 5G pracovať aj na inováciách LTE, pretože siete 4G budú základom pre rané štádiá 5G.

ZdrojVerizon

Komentáre k článku