Veľké nebeské divadlo: Pristátie na Marse bude dnes v priamom prenose!

ZDROJ | NASA / JPL-Caltech

Modul InSight sa začína dnes pripravovať na pristátie na Marse. Cesta k tejto ikonickej planéte trvala viac ako šesť mesiacov. Ide o prvé pristátie na Marse v réžii NASA od roku 2012. Náročné pristávanie dostalo priliehavé označenie: Sedem minút hrôzy. Show začína o 20:00 nášho času, sonda má na Mars dopadnúť približne o 20:47.

InSight je robotický pristávací modul, ktorý bol navrhnutý tak, aby mohol skúmať vnútro Marsu. InSight vyviezla 5. mája 2018 do kozmu raketa ULA Atlas V.  Pristávací modul vyrobila firma Lockheed Martin Space Systems, pôvodne bol plánovaný už pre misiu v marci 2016. Laboratórium Jet Propulsion Laboratory, ktoré riadi túto misiu, má rozpočet 425 miliónov dolárov (okrem financovania raketovej dopravy).

Živý prenos si môžete pozrieť na JPLraw Live Stream:

https://youtu.be/Y5pCJGQsmtk

Ďalej napríklad na Facebooku alebo na Twitch stream

Ako bude prebiehať pristátie je vysvetlené na tomto videu s českými titulkami:

https://youtu.be/suceDPE7W_4

Dnes sa budú konať po celom svete stretnutia fanúšikov kozmonautiky na špeciálnych večierkoch, kde budú pozorovať tento kozmický manéver. V USA to bude na miestach ako je Times Square, Americké prírodovedné múzeum, Smithsonianské národné letecké a vesmírne múzeum, Space Center Houston alebo LA Science Center v Kalifornii.

ZDROJ | NASA / JPL-Caltech

Aj keď má sonda za sebou 484 miliónov kilometrov, dnes večer nášho času ju čaká najnáročnejšia etapa – pristátie. Rýchlosť sondy bude v počiatočnej fáze 21-tisíc kilometrov za hodinu, postupne ju zníži na 1 600 kilometrov za hodinu. Vo výške 16 kilometrov na povrchom Marsu sa InSight zbaví ochranného štítu a otvorí padák. Tesne nad povrchom, asi 1 600 metrov, sonda spustí motory, ktoré znížia jej rýchlosť tak, aby pri pristátí mala rýchlosť 8 km/h. Okrem toho musí do atmosféry Marsu vniknúť pod 12-stupňovým uhlom s toleranciou ± 0,25 stupňa. Ak by klesala pod väčším uhlom, zhorela by v atmosfére, ak pod menším, odrazila by sa naspäť do vesmíru.

Celý náročný proces sa bude vykonávať automaticky, NASA nemá možnosť v prípade krízy zasiahnuť. Všetko bude mať na starosti palubný počítač, ktorý nebude mať priestor na chyby. Preto je aj presne naplánovaná doba pristátia, ktorá sa nedá zmeniť. Vedci vychádzali z dobrých znalostí pomerov na Marse, ktoré získali z pozorovaní planéty a z informácií z rôznych senzorov a čidiel.

Pozrite siNASA vybrala miesto pristátia roveru Mars 2020

Ako sme už spomínali, pôjde o prvé pristátie na Marse od roku 2012, keď tam pristál rover Curiosity. Podľa NASA zlyhalo až 40 percent misií vyslaných na Mars, z 11-tich misií bolo plne úspešných len sedem.

Dnes sa teda odštartuje dvojročná misia, počas ktorej bude InSight skúmať vnútro Marsu. InSight sledujú dve miniatúrne kozmické lode, ktoré sa spoločne volajú Mars Cube One (MARCO). Získavajú údaje z modulu a následne ich odosielajú na Zem.

Zistenia sondy InSight nám pomôžu lepšie pochopiť, čo sa nachádza pod povrchom Marsu, napríklad aká je hrúbka jeho kôry. Údaje, ktoré odošle späť, by mohli pomôcť objasniť, ako sa vytvárajú skalné planéty a ich prirodzené satelity – vrátane našich vlastných na Zemi.

ZdrojNASA

Komentáre k článku