Veľká aktualizácia Windows 10 Fall Creators Update je vonku, čo prináša?

ZDROJ | Microsoft

Popri malých aktualizáciách, ktoré opravujú malé chyby, dostáva Windows aj veľké aktualizácie, ktoré prinášajú väčšie aj menšie novinky do systému. Pozrime sa, čo prináša najnovší Fall Creators Update.

https://youtu.be/AXHGuC815d0

Vylepšenia prehliadača Edge

Novinkou je režim na celú obrazovku, ktorý sa aktivuje stlačením tlačidla F11, alebo cez menu (tri bodky). Vrátilo sa obľúbené pripnutie webstránok na panel úloh. Stránka sa na panel pripína cez menu, kde sa nachádza voľba „Pripnúť stránku na panel úloh“.

ZDROJ | Microsoft

Niekoľko noviniek sa týka aj zobrazovania PDF a elektronických kníh. Edge umožňuje synchronizovať priebeh čítania kníh medzi zariadeniami a do dokumentov robiť poznámky pomocou pera či klávesnice.

Windows Mixed Reality

Zariadenia s podporou Windows Mixed Reality nám v posledných mesiacoch hojne pribúdali. Teraz sa konečne dočkáme aj ich softvérovej podpory priamo v systéme. Po pripojení niektorého zo zariadení od Lenova, Samsungu, Dellu či Asusu stačí spustiť aplikáciu Mixed Reality Portal, ktorá vás prenesie do prostredia pre virtuálnu realitu.

ZDROJ | Microsoft/Acer

OneDrive súbory na vyžiadanie

V novej aktualizácii sa OneDrive naučil trik, ktorý vám pomôže ušetriť miesto na disku. Súbory, ktoré máte uložené v OneDrive budú po novom v počítači reprezentované iba ich zástupcami. Samotný súbor sa do počítača stiahne, až keď ho budete potrebovať. Túto funkciu je samozrejme možné vypnúť, no ak máte rýchly internet a málo miesta na disku, bude sa vám to hodiť.

ZDROJ | Microsoft

Klávesnica, pero a emoji

Nová dotyková klávesnica by mala zrýchliť písanie aj vďaka navrhovaným slovám. Písať jednou rukou je teraz možné aj ťahaním po písmenách, podobne ako to umožňuje klávesnica Swype. Ak sa vám nechce písať, text teraz môžete diktovať cez tlačidlo s mikrofónom.

ZDROJ | Microsoft

Ručné písanie pomocou digitálneho pera by malo byť po novom plynulejšie. Písmená budú pri písaní automaticky odchádzať, aby mal používateľ priestor na ďalší text. Funkcia „Find My Pen“ sa bude hodiť, ak pero často strácate.

Pozrite siMicrosoft postavil pre svojich zamestnancov kancelárie na strome

Nebola by to softvérová aktualizácia, ak by nepridala nových emoji smajlíkov. Do teraz bol ale problém sa k ním počas písania dostať. To vyrieši klávesová skratka „Win + .“, ktorá ale z nepochopiteľných dôvodov funguje iba na anglickej klávesnici.

Movie Maker sa vracia… tak trochu

Obľúbený program na strih videa sa z Windowsu vytratil už dávno. Teraz sa čiastočne vracia a je integrovaný do prehliadača fotografií. Zatiaľ si teda môžete vytvoriť iba video poskladané z fotografií, no časom majú pribudnúť ďalšie funkcie.

ZDROJ | Microsoft

Bezpečnosť

Ochranca systému Windows Defender dostáva novú funkciu Exploit Guard. Ak je táto funkcia aktivovaná, k súkromným súborom sa dostanú len tie programy, ktoré to majú povolené. Samotná ochrana systému, o ktorú sa stará Windows Defender Antivirus, by mala byť o čosi lepšia vďaka neustálemu prístupu k online databáze škodlivého softvéru.

ZDROJ | Microsoft

Vylepšenia zvuku

Premenou si prešiel panel na nastavenie zvuku. Pravým kliknutím na reproduktor v paneli úloh sa zobrazí možnosť zapnúť Windows Sonic alebo Dolby Atmos. V novom kabáte sa vrátil aj zmiešavač hlasitosti, v ktorom je možné nastaviť hlasitosť jednotlivých programov individuálne.

Pozrite siMicrosoft Outlook – legendárny mailový klient chce byť aj vo vašich telefónoch

Obľúbené kontakty

Na panel úloh si teraz môžete umiestniť ľudí, s ktorými komunikujete najčastejšie. Cez túto skratku môžete ľuďom rýchlo napísať mail alebo im napísať či zavolať cez Skype.

ZDROJ | Microsoft

Ukazovateľ vyťaženia GPU

Na ukazovateľ vyťaženia procesoru či RAM sme si za tie roky už zvykli. Teraz sa ale do správcu úloh konečne dostáva aj ukazovateľ vyťaženia grafickej karty. To využijú najmä hráči, ktorí môžu sledovať, ktorý kus hardvéru dostáva najviac zabrať.

Ako sa k aktualizácii dostať?

Microsoft púšťa aktualizáciu postupne pre všetkých, ktorí majú povolené automatické aktualizácie. Ak sa vám systém ešte neaktualizoval, stať by sa tak malo v najbližších týždňoch. Čakať ale nemusíte, aktualizáciu môžete vyhľadať aj manuálne v nastaveniach, v kategórii „Aktualizácia a zabezpečenie“. Ak váš počítač podporuje novú verziu, aktualizácia sa začne automaticky sťahovať.

Alternatívou je stiahnutie aktualizácie cez prehliadač. Stačí navštíviť stránky Microsoftu, odkiaľ sa po kliknutí na tlačidlo Update now stiahne inštalačný balíček. Ak ste menej skúsení používateľ, odporúčame radšej počkať na automatickú aktualizáciu. Výhodou neskoršej aktualizácie je, že kým sa k vám aktualizácia dostane, môže Microsoft vyladiť nejaké chyby, ktoré Fall Creators Update obsahuje.

ZDROJ | Microsoft

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku