Vedci z MIT vyvinuli systém, ktorý monitoruje využívanie domácich spotrebičov

ZDROJ | Pixabay

Vedci z laboratória počítačovej vedy a umelej inteligencie MIT (CSAIL) vytvorili bezdrôtový systém, ktorý monitoruje ako ľudia používajú spotrebiče vo svojich domácnostiach. Tento systém by však mohol byť užitočný aj počas pandémie koronavírusu.

Systém dostal názov Sapple. Analyzuje používanie domácich spotrebičov, aby lepšie porozumel nášmu zdravotnému správaniu. Na získavanie potrebných údajov využíva inteligentný elektromer a bezdrôtové nástenné zariadenie, ktoré vysiela a sleduje rádiové signály.

ZDROJ | BenQ

Nový model strojového učenia získava dáta z dvoch domácich senzorov a skúma použitie každodenných zariadení (mikrovlnky, rúry, dokonca aj fény) a dokáže zistiť, kde a kedy sa konkrétny prístroj používa.

MIT si od prototypu sľubuje, že v budúcnosti pomôže zdravotníkom lepšie chápať schopnosti starších ľudí pri vykonávaní rôznych činností každodenného života a usmerniť ich k lepším zdravým návykom. Môže ísť o osobnú hygienu, obliekanie, stravovanie a mobilitu.

Pozrite siOdteraz si môžete objednať štátny test na koronavírus aj on-line

„Tento systém využíva údaje pasívneho snímania a nevyžaduje od ľudí, aby zmenili spôsob svojho života,“ vysvetľuje doktorand MIT PhD Chen-Yu Hsu, hlavný autor dokumentu o Sapple„Systém má potenciál zlepšiť veci, ako je úspora energie a účinnosť, lepšie porozumieť každodenným činnostiam seniorov žijúcich osamote a poskytnúť pohľad na analytiku správania v inteligentných prostrediach.“

Vedci hovoria, že by sa Sapple mohol využiť aj počas pandémie nového koronavírusu, keď je zvýšený záujem o bezkontaktné monitorovanie zdravia a správanie sa pacientov. Tím z MIT si vie predstaviť použitie pasívnych údajov tak, aby znížili nutnosť kontrolovania rizikovej populácie a minimalizovali osobný kontakt.

ZDROJ | Pixabay

Ako to funguje?

Sapple používa údaje z druhého senzora, ktorý pomohla naučiť sa vzory používania zariadení. Keď napríklad snímač polohy zachytí pohyb osoby, keď sa priblíži k mikrovlnke, vloží do nej jedlo a zapne ho. Model potom analyzuje údaje a zistí, kedy sú konkrétne zariadenia zapnuté a aké sú ich polohy v domácnosti.

Okrem prínosu v oblasti zdravia by Sapple mohol potenciálne pomôcť znížiť energetickú spotrebu. Na základe analýzy vzorov používania spotrebičov v domácnostiach by sa tento systém mohol použiť ako podklad na úsporu spotreby energií a na zlepšenie predpovedania dodávok pre energetické spoločnosti.

Pozrite siRobotické kocky od MIT zmenia náš pohľad na robotov

Vedci zdôrazňujú, že ich systém rieši niektoré problémy, ktoré môžu byť pre domáce senzory zložité. Napríklad použitie údajov o polohe neznamená vždy použitie zariadenia, pretože ľudia môžu byť vedľa zariadenia bez toho, aby ich používali.

Mnoho spotrebičov, ako napríklad chladničky, cyklizuje svoju energiu a vytvára „udalosti na pozadí“ a údaje o polohe môžu pochádzať od viacerých ľudí v domácnosti, ale nie všetky z nich súvisia s používaním zariadenia. Sapple tieto problémy rieši strojovým učením, ktoré dokáže zistiť či sú zariadenia zapnuté a kde sa nachádzajú členovia domácnosti.

ZDROJ | Razer

Prirodzene, je tu aj strach týkajúci sa ochrany súkromia a tiež toho, ako veľmi chceme byť monitorovaní v našich domácnostiach. Je naozaj nutné mať doma ďalšie senzory, ktoré nám (a ktovie komu ďalšiemu) oznámia, ako často používame chladničku, teplovzdušnú pec, varnú dosku či mikrovlnku?

Hsu upokojuje, že sa toho nemusíme obávať. V budúcnosti budú senzory na snímanie polohy v interiéri úplne bežné a ľudia si na ne zvyknú presne tak, ako sú dnes zvyknutí na Wi-Fi routre.

ZdrojCSAIL,Sapple

Komentáre k článku