Vedci z MIT vyrobili najčernejšiu čiernu

Najčernejšia čierna sa v správach objavuje pravidelne, tak ako sa vedcom darí posúvať latku pohltivosti svetla smerom hore. Len minulý mesiac sme písali o BMW X6 Vantablack, ktoré automobilka nechala nastriekať „najčernejšou“ farbou od britskej spoločnosti Surrey NanoSystems s označením VBX2.

Pozrite siJe nové BMW X6 také škaredé, že musí byť v najčernejšej čiernej Vantablack?

Už samotný názov Vantablack naznačuje, že farba je vyrobená z uhlíkových nanotrubičiek (VANTA = Vertically Aligned Carbon Nanotube Arrays) a podľa výrobcu pohltí až 99,965 % dopadajúceho svetla.

Ale ani tento „temný“ rekord dlho nevydržal. Inžinieri z MIT informovali, že vyvinuli materiál, ktorý je „10-krát tmavší“ ako čokoľvek, čo bolo doteraz vyrobené.

Materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok (tie sú jednou z modifikácií uhlíka, podobne, ako dvojrozmerný grafén), vytvorených na povrchu hliníkovej fólie leptanej chlórom.

BMW-X6-VBx2

Takáto fólia zachytáva najmenej 99,995 percent dopadajúceho svetla, čo z nej robí najtmavší známy materiál. To bombastické vyjadrenie, že materiál je „10x tmavší“, než čokoľvek predtým, nechajme nepovšimnuté, keďže z matematického hľadiska ide o čistý nezmysel.

Pikantné však je, že vedci pôvodne nemali v úmysle navrhnúť ultračierny materiál. Namiesto toho experimentovali s postupmi, ako vypestovať uhlíkové nanorúrky na elektricky vodivých materiáloch, ako je napríklad hliník, aby vylepšili ich elektrické a tepelné vlastnosti.

Pozrite siNahradia nanorúrky kremíkové čipy? IBM verí, že áno

Pritom pôsobili na hliníkovú fóliu roztokom chloridu sodného, aby chlór narušil vrstvičku oxidu hlinitého, ktorá sa na vzduchu na povrchu hliníka tvorí. Elektrická a tepelná vodivosť sa po vytvorení vrstvy uhlíkových nanorúrok podľa očakávania skutočne zlepšila, vedcov však prekvapila úroveň čiernej.

Najčernejšia čierna. 16,78-karátový prírodný žltý diamant od LJ West Diamonds (vľavo) je potiahnutý novým materiálom na báze uhlíkových nanotrubíc, ktorý je najčernejším zaznamenaným materiálom (zakrytý diamant zobrazený vpravo). Diamant je predmetom umeleckého diela Vykúpenie márnosti, ktoré vytvorilo Stredisko umenia, vedy a techniky MIT.ZDROJ | MIT

Uskutočnili teda merania optickej odrazivosti vzorky a výsledky boli prekvapením.

Kvôli demonštrácii vlastností nového materiálu vedci vytvorili v spolupráci s Centrom pre umenie, vedu a technológiu MIT umelecké dielo – potiahli novým materiálom 16,78-karátový žltý diamant v hodnote 2 milióny dolárov. Výsledok? Brilantne sformovaný drahokam vyzerá ako plochý čierny priestor.

Pozrite siGrafén spoznal svojho premožiteľa – borofén

Podľa vedúceho výskumu, Briana Wardleho, profesora MIT, má nový nanomateriál okrem umenia aj praktické uplatnenie, napríklad v optických clonách, ktoré znižujú nežiaduce oslnenie v astronomických teleskopoch, aby dokázali lepšie sledovať exoplanety.

ZdrojMIT

Komentáre k článku