Vedci vyvinuli aplikáciu PupilScreen, ktorá vie diagnostikovať poranenia mozgu

Dnes o nás smartfóny zbierajú mnoho zdravotných dát, no tie sú nám málokedy na niečo viac, než fitness účely. Vedci z Washingtonskej univerzity však prišli s aplikáciou PupilScreen, ktorá dokáže diagnostikovať poranenia mozgu pohľadom na zreničky kamerou.

https://youtu.be/sZwgpz4s8Jw

Otrasy mozgu a iné ľahké úrazy hlavy sa bežne diagnostikujú testovaním reakcie zreničiek na svetlo. Presne takto funguje aj aplikácia PupilScreen, ktorú vytvorili vedci z Washingtonskej univerzity. Pomocou kamery telefónu a LED blesku aplikácia zaznamenáva, ako zreničky reagujú na priame osvetlenie a vyhodnotia, či reakcia spadá do bežných noriem, alebo sa objavujú náznaky poranenia mozgu.

ZDROJ | University of Washington

PupilScreen vie momentálne rozpoznať len niekoľko zranení, no vedci pracujú na tom, aby sa umelá inteligencia v aplikácii postupne učila diagnostikovať na pokročilejšej úrovni. Taktiež je v aktuálnej verzii nutné používať plastové okuliare, ktoré vytvárajú clonu pri diagnostike, no pracuje sa na tom, aby toto príslušenstvo nebolo potrebné.

ZDROJ | University of Washington

Vedci si predstavujú, že ideálnym nasadením aplikácie by boli napríklad telefóny trénerov amerického futbalu. Tí by mohli pri vážnejšej zrážke okamžite otestovať hráča na poranenie a tým by mohli predísť vážnejším komplikáciám z dlhodobého hľadiska.

Pozrite siVedci pracujú na flexibilných batériách poháňaných soľným roztokom

Aplikácia PupilScreen by sa mala dostať na verejnosť v horizonte dvoch rokov. Do tej doby sa očakávajú isté pokroky v meraní zdravotných dát aj zo strany výrobcov, napríklad v oblasti merania hladiny glukózy v krvi.

ZdrojUniversity of Washington

Komentáre k článku