Vedci vytvorili algoritmus predpovedajúci budúcnosť vo videách!

ZDROJ | Wikipedia

Technológický pokrok ide míľovými krokmi a vedcom z prestížnej univerzity MIT sa podarilo niečo naozaj revolučné. Vytvorili algoritmus, ktorý dokáže predpovedať, čo bude vo videu ďalej.

https://www.youtube.com/watch?v=Pt1W_v-yQhw

Americký inštitút MIT môže byť na svojich vedcov skutočne hrdý. Konkrétne sa jedná o laboratórium Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL).

Vedcom z tohto centra sa podaril skutočne jedinečný objav. Pomocou analýzy viac ako dvoch miliónov videí dokáže algoritmus predpovedať, čo sa vo videu stane ďalej.

Algoritmus používa tzv. neurálne siete – jedna sieť skúma, ktoré objekty sa v scéne hýbu a druhá sieť skúma originalitu videa a kontroluje kvalitu. Dokáže tak rozoznať či sa jedná o podvrh alebo skutočnosť.

mit_building_10
ZDROJ | MIT

Pozrite siJe interaktívna tabuľka prvkov budúcnosť vyučovania?

Samozrejme program má svoje limity. Dokáže predpovedať budúcnosť iba v 1,5 sekundových videách. Zároveň program ešte nedokáže rozoznať všetky objekty a tak im zväčšuje rozmery alebo mení tvar.

Pri jednoduchých pohyboch, ako napríklad pohyb vĺn či chôdza po tráve, algoritmus dokáže relatívne presne určiť čo bude nasledovať.

Vedci a autori projektu sľubujú kvalitnejšie videá a dlhodobejšie predpovede. Využiteľnosť tohto revolučného nápadu by sa dala uplatniť v automobilovom priemysle, kde by sa softvér, ktorý dokáže presne predikovať situáciu veľmi hodil.

Veríme, že o tomto nápade ešte budeme veľa počuť a že nájde uplatnenie v technologickom priemysle.

mit-future-videos
ZDROJ | MIT

 

ZdrojMIT

Komentáre k článku