Vedci pracujú na kontaktných šošovkách budúcnosti

ZDROJ | ASC

Vedcom z American Chemical Society sa podarilo objaviť spôsob, ako merať zdravotné údaje. Chcú na to použiť špeciálnu bio-šošovku.

Transparentné biosenzory, ktoré by boli ukryté v šošovke, umožnia lekárom už čoskoro monitorovať zdravotné údaje u pacientov. Dáta ako napríklad glukóza v krvi, ochorenie, negatívne príznaky, to všetko by mohli dokázať merať senzory ukryté v šošovke, ktorú by pacient nosil.

Pozrite siVedci z IBM dokážu uložiť 35 mil. skladieb na disk s veľkosťou kreditky

Vedci chcú na výrobu takej šošovky použiť technológie, ktoré viedli k výrobe smartfónov a displejov s vysokým rozlíšením. Takáto revolúcia v zdravotníctve by sa dala využiť napríklad aj pri liečbe drogových závislostí, kedy by šošovka vedela okamžite identifikovať užitie drogy. Rovnako by sa dala šošovka využiť na skoré odhalenie rakoviny.

Veľkou výhodou by podľa vedcov bolo aj to, že samotná šošovka by bola takmer neviditeľná a malá, takže by pacient nemusel nosiť žiadne zariadenie na meranie zdravotných informácií. Ako materiál pre šošovku sa použijú látky gálium, zinok a oxid (IGZO).

ZDROJ | Xiaosong Du et al., 2016

Pozrite siBublina môže mať aj formu balóna, vedci ním chcú rozkazovať Slnku

Pomocou nano senzorov by sa vraj mohlo zmestiť na 1 mm štvorcový šošovky až 2 500 bio-senzorov. Dáta by sa mohli dať prenášať cez Bluetooth alebo Wi-Fi priamo do smartfónu a k lekárovi.

Čo poviete na takúto revolúciu v medicíne? Pomocou senzorov v šošovkách by sa dalo merať takmer všetko, čo súvisí so zdravotným stavom pacienta. Odpadlo by tým množstvo práce s pravidelnými kontrolami a testami.

Veríme, že sa tejto technológie dočkáme v nasledujúcom desaťročí, no vedci už teraz potvrdili, že sa im podarilo v laboratórnych podmienkach vytvoriť bio-senzor, ktorý dokáže zmerať glukózu.

Mimochodom na niečom podobnom pracuje už niekoľko rokov aj vyhľadávací gigant Google. Pred tromi rokmi sa konkrétne písalo o smart šošovkách od Google, ktoré mali pomôcť s monitoringom zdravia.

Pozrite siAmerickí vedci používajú superpočítač na simulovanie tornáda

ZdrojACS

Komentáre k článku