Vedci otestovali smart šošovku, ktorá bude diabetikom merať hladinu cukru

Meranie hladiny cukru v tele nie je vôbec príjemná záležitosť, no viaceré svetové spoločnosti a výskumné strediská pracujú na spôsobe, ako tento fakt zmeniť. Jedným z možných riešení je kontaktná šošovka, ktorá meria hladinu cukru zo sĺz.

Kórejskí vedci z UNIST (Ulsan National Institute of Science and Technology v spolupráci s Sungkyunkwanshou univerzitou úspešne otestovali smart kontaktnú šošovku, ktorá dokáže merať hladinu cukru zo sĺz. Táto smart šošovka je na prvý pohľad normálna, až na malý obvod na nej, ktorého súčasťou je aj LED dióda.

ZDROJ | UNIST

Ak sa hladina cukru v tele nositeľa dostane na nebezpečnú úroveň, LED dióda zabliká. Funkčnosť tohto riešenia vedci preukázali na králikoch, ktorým LED dióda v šošovke blikala, až kým im vedci neaplikovali roztok glukózy do oka.

Pozrite siVedci z MIT prinášajú mäkké roboty, ktoré unesú 1 000-násobok svojej váhy

Šošovka zatiaľ nebola otestovaná na ľuďoch, no viacerí vedci sú presvedčení, že slzy nemôžu poskytovať dostatočne presné údaje o hladine cukru v tele a tiež sa objavujú obavy, či môže byť senzor v šošovke dostatočne presný na takéto meranie. Presnosť merania je totiž v prípade cukrovky kľúčová do takej miery, že môže rozhodnúť o živote pacienta.

ZdrojScience Advances

Komentáre k článku