Vedci naučili miniatúrny radar od Google vidieť

ZDROJ | The Verge

Google predstavil už v roku 2015 projekt Soli, ktorý mal byť určený na vytváranie ovládacích gest pre budúce technológie. Miniatúrny radar Soli sa dá pohodlne integrovať aj do smart hodiniek a so submilimetrovou presnosťou detekovať pohyby. Môže nahradiť počítačovú myš, alebo diaľkový ovládač domácej Hi-Fi zostavy.

Pozrite si„Radar“, pred ktorým sa neschováte

Skupina vedcov z University of St Andrews v Škótsku však odhalila aj širšie možnosti využitia projektu Soli – naučili ho rozpoznávať objekty pomocou radaru.

Radar, ktorý vidí viac

Zariadenie RadarCat (názov je odvodený od pomenovania Radar Categorization for Input and Interaction), ktoré vedci vyvinuli, funguje ako bežný radar, ale vďaka sofistikovanému softvéru dokáže zo signálov vyťažiť množstvo informácií navyše.

radarcat-schema
ZDROJ | SACHI

Každý objekt má jedinečný radarový „odtlačok prsta“. RadarCat vyžiari smerom k objektu zväzok elektromagnetických vĺn, pričom niektoré sa odrazia od jeho povrchu a vrátia sa späť do prijímača. Na základe oneskorenia a intenzity signálov radar dokáže zistiť vzdialenosť, veľkosť a tvar predmetov.

https://www.youtube.com/watch?v=B6sn2vRJXJ4

Niektoré lúče však prejdú skrz skúmaný predmet a odrazia sa až od jeho zadnej strany. Na základe toho dokáže RadarCat určiť aj štruktúru predmetu a to, či je plný, alebo dutý. Radary Soli Google sú tak presné, že môžu detekovať nielen exteriér objektu, ale aj jeho vnútornú štruktúru a zadný povrch.

Systém funguje najlepšie s pevnými predmetmi s plochým povrchom, identifikácia objektov, ktoré sú duté, alebo zvláštne tvarované, trvá trochu dlhšie.

Pozrite siGoogle Pixel XL je zvnútra ešte zaujímavejší

RadarCat pritom dokáže predmety identifikovať ešte skôr, než ich dôkladne naskenuje. Autori projektu to prirovnávajú k zoznamu skladieb a meta dátam vzťahujúcim sa k hudobným albumom na CD. Keď sa CD prvýkrát vloží do prehrávača s internetovou konektivitou, natiahne sa databáza skladieb a doplnkové informácie.

https://www.youtube.com/watch?v=4ow-6hlc4-k

Tie pritom nie sú priamou súčasťou CD, ale pri následných spusteniach už budú automaticky k dispozícii.

Kolektívna „pamäť odtlačkov“

Podobne ukladá do databázy radarové odtlačky aj RadarCat. Čím viac informácií o rôznych radarových odtlačkoch je k dispozícii, tým ľahšie sa dajú robiť závery aj o predtým neskúmaných predmetoch.

Pozrite siČo nám ukázal tento týždeň gigant Google?

Tvorcovia RadarCat chcú vytvoriť databázu predmetov, ktorá by pomohla pri ich rozoznávaní slepým a slabozrakým ľuďom. Práve oni môžu mať problém pri rozlišovaní predmetov rovnakého tvaru a veľkosti, čo môže byť niekedy aj riskantné. Rovnaké nádoby môžu napríklad ukrývať bezpečný, aj nebezpečný obsah.

radarcat-vyuzitie
ZDROJ | SACHI

RadarCat už dnes dokáže rozlíšiť napríklad plný a prázdny pohár. Vedci však chcú jeho schopnosti ďalej zdokonaliť tak, aby v budúcnosti dokázal aj identifikovať druh obsahu.

Výhodou systému je, že dokáže pracovať aj bez pripojenia do internetu a nevyžaduje k predmetom pridávať doplnkové informácie ako QR kódy, ktoré sú viazané na internetovú konektivitu. Tá nemusí byť vždy výhodou. Odborníci už teraz zdieľajú obavy o bezpečnosť internetu vecí.

Aj v týchto dňoch sme boli svedkami DDoS útoku, ktorý bol vedený zo slabo zabezpečených routrov, termostatov a ďalších domácich spotrebičov.

ZdrojSACHI

Komentáre k článku