Vďaka koronavírusu vás v Japonsku namiesto čašníkov obslúžia roboti

ZDROJ | Bear Robotics

Kalifornský startup Bear Robotics získal začiatkom roka v prvom kole financovania 32 miliónov dolárov. Firma sa venuje vývoju robotov slúžiacich na donášku jedál zákazníkom v reštauráciách.

Investície do startupu realizovala spoločnosť SoftBank Group a zdá sa, že mala dobrý nos. Koncom zimy sa totiž začala rozširovať pandémia nového koronavírusu, ktorého druhá vlna práve začína sužovať aj Slovensko.

https://youtu.be/xtgDhswHodI

Roboty od Bear Robotics dokážu pomôcť reštauráciám nielen vtedy, ak je veľa zamestnancov práceneschopných. Nasadenie robotov má čoraz väčší zmysel aj v takých krajinách, kde je jednoducho málo pracovných síl. Jedným takýmto štátom je vďaka starnúcej populácii Japonsko.

ZDROJ | Bear Robotics

Bear Robotics reagoval na sitaáciu predstavením nového obsluhovacieho robota Servi. Ten bol vyvinutý ako plnohodnotný člen pracovníkov v gastrobiznise. Okrem tohto sektoru si vie poradiť aj v autobusoch, lietadlách, či vo vlakoch. Okrem roznášania jedál a nápojov dokáže aj miešať drinky.

Pozrite siRoboty od LG pomôžu v reštauráciách, hoteloch a obchodoch

Výhody robotov oproti zamestnancom sú už dávno známe. Nepotrebujú voľno, nevedia čo je to PN, OČR, či nebodaj štrajk. Zamestnávateľ im nemusí platiť stravu a kontrolovať, či si ju z reštaurácie neodnáša. Nepýta zvýšenie platu a netreba za nich platiť odvody.

Bear Robotics pýta za jeden model Servi nájom 950 dolárov mesačne (v rámci trojročného kontraktu). Práve do Japonska majú doraziť prvé roboty už začiatkom roka 2021.

Na výber sú dve verzie: Servi a Servi Mini. K dispozícii je lidar pre navigáciu a palubná dotyková obrazovka, dajú sa ovládať pomocou tabletu aj na diaľku.

ZDROJ | Bear Robotics

Servi má 30 kg užitočné zaťaženie pri 33 kg hmotnosti a rozmeroch 445 x 430 x 1 046 mm. Má dva zásobníky a jednu zbernicu. Batéria vydrží na jedno nabitie 8 až 12 hodín.

Servi mini má 30 kg užitočné zaťaženie, 33 kg hmotnosť a rozmery 445 x 430 x 810 mm. Má jeden zásobník a jednu zbernicu, batéria vydrží tiež 8 až 12 hodín.

Pozrite siFord predsatvil projekt hororového kuriérskeho robota

Vďaka koronavírusu prídu zrejme zmeny v reštauračnom sektore skôr, ako sa donedávna zdalo. Pri súčasnom daňovom a odvodovom zaťažení bude pre našich podnikateľov Bear Robotics možno jediným riešením, ako definitívne nezavrieť prevádzky.

ZdrojBear Robotics

Komentáre k článku