Valeo chce spraviť neviditeľný karavan či príves pre vodiča

ZDROJ | Valeo

Spoločnosť Valeo mnohí poznáme vďaka nespočetnému množstvu dielov pre naše automobily, no vedeli ste, že firma sa venuje aj vývoju vlastných dielov, presnejšie riešení? Na CESe spoločnosť ukázala niekoľko z nich, pričom najzaujímavejším je určite systém Valeo XtraVue Trailer.

ZDROJ | Valeo

Valeo XtraVue Trailer je systém kamier, softvéru a displeja, vďaka ktorému sa môže akýkoľvek prívesný vozík, alebo karavan stať neviditeľným. Teoreticky by to mohlo fungovať dokonca aj pre prívesy na kamiónoch, no tie už majú iné riešenia.

ZDROJ | Valeo

Nový systém sa skladá z dvoch kamier – jedna je v zadnej časti automobilu, druhá na konci karavanu, príp. prívesného vozíka. Softvérové riešenie XtraVue Trailer následne spojí oba obrazy z kamier do jedného pohľadu, ktorý spraví karavan akoby neviditeľným.

https://www.youtube.com/watch?v=iYGZYUxm88o

Na ukážkových záberoch je síce vidieť obrysy karavanu, ale zároveň vodič je schopný vidieť cez karavan. Cieľom tohto riešenia je hlavne zvýšenie bezpečnosti. Karavanisti svoje návesy vyťahujú raz-dvakrát ročne, takže si od ťahania nemalého objemu za sebou odvyknú.

Problémy potom nastávajú v miestach s tzv. slepými uhlami, kde vodič nie je schopný vidieť prekážku hoc má aj kameru vzadu na prívese. Riešenie od Valeo tento problém eliminuje spojením obrazu do jedného, v ktorom miznú všetky slepé miesta.

ZDROJ | Valeo

Ešte zaujímavejšie je ale riešenie XtraVue, ktoré má kameru na prednej strane vozidla. Toto riešenie budúcnosti by umožňovalo vidieť cez autá pred vami. Na to, aby to ale fungovalo by bolo potrebné, aby toto riešenie mali všetky automobily. Opäť by sa zvýšila bezpečnosť na cestách.

V oboch prípadoch využitia kamier je ale nutné, aby ho integrovali priamo výrobcovia automobilov. Neviem si predstaviť pozerať na displej kdesi v strede stredového tunela a nesústrediť sa na cestu pred sebou.

https://www.youtube.com/watch?v=F4-wWfCcyK4

Len pre zaujímavosť, Valeo pripravilo aj koncept komunikácie budúcnosti pomocou VR…

https://www.youtube.com/watch?v=0O5BRB7cVHg

ZdrojValeo

Komentáre k článku