V Texase rastie najväčšia solárna elektráreň v USA

ZDROJ | Al Jazeera

Chicagská spoločnosť Invenergy, globálny vývojár a prevádzkovateľ zariadení na výrobu a skladovania „zelenej“ energie, v stredu ohlásila zámer vybudovať solárnu farmu Samson Solar Energy Center s výkonom 1 310 megawattov v severovýchodnom Texase. Po dokončení pôjde o najväčšiu solárnu elektráreň v USA.

Pozrite siNajväčšia solárna elektráreň má vzniknúť v Černobyle

Solárna farma je momentálne vo výstavbe, ale už teraz má zaistený odbyt elektriny. Po dokončení bude zásobovať elektrinou päť veľkých koncernov – AT&T (500 MW), Honda (200 MW), McDonald’s (160 MW), Google (100 MW) a Home Depot (50 MW) a tri texaské mestské samosprávy – Bryan (150 MW), Denton (75 MW) a Garland (25 MW).

Termosolárne elektrárne PS10 a PS20 v Španielsku.ZDROJ | Wikipedia

Pre porovnanie, najväčšia termosolárna elektráreň Ivanpah (angl. Ivanpah Solar Power Facility) v Mohavskej púšti na hranici medzi Kaliforniou a Nevadou má celkový výkon troch sekcií 392 MW. Do jej výstavby investoval okrem iných aj Google.

Pozrite siV USA prifázovali do siete termo-solárneho obra

Elektráreň Samson Solar, ktorá vzniká v okresoch Lamar, Red River a Franklin, predstavuje kapitálovú investíciu vo výške 1,6 miliardy dolárov a v priebehu 36-mesačného obdobia výstavby podporí až 600 pracovných miest.

Solárna elektráreň Noor Abu Dhabi.ZDROJ | opportunity:energy

Vývoj poklesu investičných nákladov na solárnu energetiku do istej miery ilustruje aj porovnanie so spomínanou termosolárnou elektrárňou Ivanpah v Kalifornii, aj keď ide o odlišné technológie. Výstavba komplexu Ivanpah s výkonom 392 MW stála 2,2 miliardy USD a pripojená do siete bola len pred šiestimi rokmi, v roku 2014. Texaský gigant s viac ako trojnásobným výkonom bude stáť o tretinu menej.

Samson Solar má byť postavená v piatich fázach v priebehu nasledujúcich troch rokov, pričom každá časť projektu začne hneď po dokončení fungovať a vyrábať elektrinu. Celý projekt bude funkčný v roku 2023, kedy má produkovať dostatok energie na napájanie takmer 300 000 amerických domácností.

ZDROJ | Solar Homes Work

Predpokladá sa, že Samson Solar bude v najbližších troch rokoch najrýchlejšie rastúcim dodávateľom energie do elektrickej siete Texasu. V tomto roku by mali solárni developeri uviesť do prevádzky kapacitu 3,5 GW z nových solárnych projektov vo veľkých elektrárňach a v roku 2021 až 5,5 GW.

Pozrite siV Austrálii vznikne solárny gigant, na elektráreň sa pripojí aj Singapur

Hoci bude elektráreň Samson Solar najväčšou slnečnou elektrárňou nielen v Texase, ale aj v USA, na svetové prvenstvo to nestačí. Už dnes ju prekonáva indická solárna farma Shakti Sthala, Pavagada v Karnatake s výkonom 2 050 MW a úplným fenoménom má byť austrálska solárna elektráreň Newcastle Waters. Jej výstavba má síce začať až v roku 2023, ale s plánovaným výkonom 10 GW nebude mať vo svete v čase dokončenia (v r. 2026) súpera.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku