V TANAPe si nabijete mobil už aj bezdrôtovo a navyše zo slnka

ZDROJ | Telekom

Telekom v spolupráci s Horskou záchrannou službou a TANAP-om vytvorili a postavili prvú „Lesnú nabíjačku“. Nájdete ju pri Rainerovej chate v Studenovodskej doline nad Hrebienkom. Zaujímavosťou je, že je plne bezdrôtová, nabiť na nej tak môžete iba modernejšie smartfóny či inú elektroniku.

ZDROJ | Telekom

Prvá Lesná nabíjačka je umiestnená na turistickom smerovníku pri Rainerovej chate. Na strieške smerovníka je solárny panel, vo vnútri striešky zas batéria, ktorá sa nabíja zo slnka. Tá následne dokáže cez štyri bezdrôtové nabíjačky so štandardom Qi nabíjať 4 mobilné zariadenia. Nemusia to byť iba smartfóny, dnes už existujú aj externé batérie s bezdrôtovým nabíjaním, príp. slúchadlá či iná drobná elektronika.

V smerovníku sú umiestnené 4 bezdrôtové nabíjačky Epico s maximálnym výkonom 10 W, no záleží od maximálneho výkonu, aký dokáže prijímať konkrétny smartfón či iná elektronika. Akú kapacitu má batéria pod strieškou ešte zisťujeme. Výkon solárneho panela je 45W, na strieške sú pritom dva takéto panely. V strieške je ukrytá špeciálna solárna 25 Ah batéria Victron Energy.

Nabíjačka má ale slúžiť hlavne na nabíjanie smartfónov, ktoré aj podľa TANAPu sú dnes už potrebné pri vysokohorskej turistike. Nejde pritom len o nájdenie smeru a správnych chodníkov (to je možné aj analógovo, cez klasickú mapu a smerovníky), ale hlavne pre prípadné privolanie pomoci sebe, alebo iným v krízovej situácii. Smartfón s GPS je zároveň ideálny na to, aby bolo možné záchranným zložkám presne určiť polohu.

ZdrojTelekom

Komentáre k článku