V Štokholme jazdia samoriadiace kyvadlové autobusy

V januári 2018 začali samoriadiace kyvadlové autobusy zdieľať cesty s chodcami, cyklistami a ostatnými účastníkmi premávky v rušnej obchodnej štvrti v Štokholme.

https://www.youtube.com/watch?v=JKWzZDoodR0

Projekt autonómnej dopravy je spoločnou iniciatívou spoločnosti Ericsson a jej lokálnych partnerov ako mesto Štokholm a spoločností Nobina, SJ, Klövern, KTH a Urban ICT Arena. Cieľom tohto projektu je otestovať počas dlhšieho obdobia autobusy bez vodiča na verejných komunikáciách za skutočných dopravných podmienok.

Pozrite siToyota predstavila koncept e-Palette, modulárne autonómne vozidlo

Autonómne kyvadlové autobusy jazdia maximálnou rýchlosťou do 24 km za hodinu a umožňujú zažiť budúcnosť mestskej dopravy. Testovanie bude samozrejme zahŕňať rôzne klimatické podmienky, ako aj vzdialené prevzatie riadenia a reakciu človeka.

ZDROJ | Ericsson

Spoločnosť Ericsson sa na projekte podieľa svojím riešením Connected Urban Transport (CUT), ktoré zahŕňa monitorovanie samoriadiacich autobusov, zatiaľ čo testovanie pripojenia autobusov k sieti 5G je plánované na druhú polovicu šesťmesačnej skúšobnej prevádzky.

Pozrite siV Číne majú hybrid – vlak a autobus v jednom. Jazdí po nakreslených koľajách

Samoriadiace kyvadlové autobusy sú jednou zo súčastí inovačného projektu Drive Sweden, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2015 a je strategickým inovačným programom švédskej vlády. Projekt spája partnerov zo všetkých odvetví spoločnosti, aby reagovať na výzvy a využíval príležitosti v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, prispôsobenia infraštruktúry a právnych predpisov v oblasti dopravy.

Pozrite siEricsson a Magyar Telekom predviedli prvý test 5G v Maďarsku

ZDROJ | Ericsson

Viac informácií o samoriadiacich autobusoch v Štokholme Ericsson uvádza na svojich stránkach.

ZdrojEricsson

Komentáre k článku