V smartfónoch máme v priemere 952 fotografií, z toho 22% zlých. Čo s nimi?

ZDROJ | pixabay.com

Zlých fotografií stále pribúda a nám sa fotografie stále nechce triediť. Zlé obrázky môžu zaberať veľa miesta, no sú riešenia ako sa ich zbaviť bez námahy.

Ruku na srdce. Odkedy máme v smartfónoch fotoaparáty málokedy pred stlačením spúšte premýšľame čo a ako ideme fotiť. Mnohí z nás dokonca spravia zbytočne niekoľko fotografií navyše, len pre istotu. Čo je na tom celom najzvláštnejšie, na konci dňa si fotografie ani neprezrieme. Stačí nám pocit, že tam niekde sú.

ZDROJ | pixabay.com

Tento fenomén má okrem pomerne zvláštneho správania aj ďalší rozmer. Trpí naň smartfón, presnejšie úložný priestor v ňom. Spoločnosť Avast uskutočnila prieskum, z ktorého vyšlo, že v priemere máme v smartfónoch uložených 952 fotografií a z nich je 22 % doslova zlých. Teda sú rozmazané, tmavé, nechcene vyfotené, prípadne ide o duplicitné obrázky. Podľa prieskumu 6 % zlých fotografií tvoria tie s nízkou kvalitou a 16 % duplicitné fotografie.

Pozrite siSpoznajte najlepšiu astrofotografiu pre rok 2019

Pozrime sa na zbytočne uložené zlé fotografie cez megabajty. Ak budeme počítať s tým, že jedna fotografia má v priemere 3 MB, pri priemerných 952 fotografiách to je približne 2,8 GB. Z toho 22% je približne 628 MB, čo nie je práve málo, najmä ak máte v smartfóne 64 GB úložného priestoru, z ktorého vám čo to „zožerie“ aj operačný systém. Ak si pripomenieme smartfóny so sústavou niekoľkých šošoviek, tak priemerná veľkosť fotografie môže vyskočiť až na 12 MB, ak nakrúcate video v 4K rozlíšení, bavíme sa o stovkách MB.

ZDROJ | pixabay.com

Pamäťou v smartfóne neplytváte len vy, ale aj ľudia, s ktorými komunikujete. Prieskum Avastu hovorí, že komunikačná aplikácia WhatsApp do pamäte smartfónu uloží v priemere 292 fotografií a .GIF súborov. Vy k ukladaniu, často nie až tak potrebných, obrázkov prispejete v priemere 86 snímkami obrazovky.

Ukladanie zlých fotografií nie je doménou konkrétnej lokality. Avast do svojho prieskumu zahrnul 45 krajín a všetky sú „previnilé“ rovnako. V Japonsku majú ľudia v smartfónoch až tretinu z celého albumu zlých fotografií. Slovensko spolu s Amerikou a Tchaj-wanom patrí do skupiny, ktorá má uložených najviac zlých fotografií zo skúmaných krajín.

ZDROJ | pixabay.com

Ak vás napadlo, že najviac úložným priestorom plytvajú práve mladí ľudia, netrafili ste. Najviac fotografií majú v smartfónoch ľudia vo vekom rozpätí 25 až 44 rokov. Táto skupina má v priemere v mobile uložených 1 000 fotografií. Selfie generácia, teda ľudia vo vekovom rozpätí 18 až 24 rokov, majú trochu prekvapivo najmenej fotografií v smartfónoch. Za týmto trendom môže byť živý obsah na sociálnych sieťach, napríklad Instastories.

Produktový manažér Avastu vysvetľuje: „Ľudia vo vekovej skupine 25 až 44 rokov sú často rodičia, ktorí maju obrovské množstvo svojich detí. nedokážu sa prinútiť zmazať zlé fotografie alebo na zmazanie jednoducho nemajú čas.“ Prieskum ďalej ukázal, že ženy majú v priemere uložených o 24 % viac fotografií ako muži. V smartfónoch tak majú okolo 1 053 fotografií, zatiaľ čo muži 851.

ZDROJ | pixabay.com

Avast prieskum realizoval z anonymných dát 6 miliónov používateľov aplikácie Avast Cleanup pre Android a Mac. Dáta boli zbierané 6 mesiacov, od decembra 2018 do júna 2019.

ZDROJ | avast.com

Ak chcete ušetriť miesto a mať vo fotkách poriadok, nemusíte nutne tráviť hodiny triedením albumov. Používatelia Android zariadení môžu použiť aplikáciu Avast Cleanup, ktorá sama odstráni duplicitné či podobné fotografie a zbaví vás starých a nekvalitných fotografií. Tiež fotografie optimalzuje, aby nezaberali zbytočne miesto, zatiaľ čo pôvodné archivuje v cloude.

ZDROJ | macpaw.com

Používatelia iOS zariadení môžu siahnuť po Gemini Photos: gallery Cleaner. Tá zhromaždí všetky duplicitné a rozmazané fotografie, snímky obrazovky a fotografie s textom a ponúkne vám niekoľko možností, čo s tými obrázkami spraviť. Môžete ich bez milosti všetky vymazať alebo niektoré vybrať a ponechať ich. Aplikácia tiež vie vybrať zo sady duplicitných fotografií tú najlepšiu. Ponúka tiež funkciu Ignorovať, ktorá vynecháva vybraté fotografie počas prehľadávania knižnice.

ZDROJ | duplicatephotosfixer.com

Ak potrebujete pretriediť fotografie na vašom počítači, je jedno či na Windows alebo Mac-och, vyskúšajte Duplicate Photos Fixer Pro. Program stačí otvoriť, pridať doň priečinky s fotografiami a spustiť prehľadávanie. Program roztriedi duplicitné fotografie do prehľaddných skupín.

ZdrojTlačová Správa Avast

Komentáre k článku