V smartfónoch budeme mať 108 Mpx foťáky vďaka Samsungu

ZDROJ | Xiaomi

Samsung práve predstavil svoj najnovší CMOS snímač série ISOCELL, ktorý ponúkne až 108 Mpx rozlíšenie. Samsung sa trochu zbláznil, pretože toto množstvo pixlov zmestil do snímača nezvyčajnej veľkosti 1/1,33″. To je asi o tretinu viac, ako pri aktuálne najväčších 1/2,3″ snímačoch.

ZDROJ | Samsung

Nový snímač juhokórejský výrobca vyvíjal v spolupráci s čínskou spoločnosťou Xiaomi. Samsung ISOCELL Bright HMX bude mať jednotlivé body s veľkosťou 0,8 mikrometra, rovnako ako v prípade 64 Mpx snímača z mája tohto roku. Ten bol ale iba vo veľkosti 1/1,7″. Nový snímač má veľkosť 1/1,33″. To je zhruba o tretinu viac plochy, ako majú dnes bežne používané 1/2,3″ snímače.

Samozrejmosťou nového snímača je aj Tetracell technológia, ktorá kombinuje 4 susedné pixle do jedného výsledného. Vďaka tomu majú byť zábery farebne verné a extrémne detailné. Výsledkom budú 27 Mpx fotky, čo na smartfón je viac ako dosť. Tetracell je možné ale nepoužívať a tak bude možné fotiť 108 Mpx (12 032 x 9 024 px) zábery.

Problémom je len podpora zo strany výrobcov procesorov. Aktuálne takéto rozlíšenie podporuje mizivé percento čipsetov. To sa ale môže ešte tento rok zmeniť.

ZDROJ | Samsung

Súčasťou snímača je aj technológia Smart-ISO, ktorá má automaticky ešte lepšie upravovať citlivosť ISO podľa okolitých podmienok. Nový snímač zároveň umožní snímač 4K Ultra HD videá pri 60 fps, resp. až 6K (6 016 x 3 384 px) videá pri 30 fps.

Masová výroba nového snímača začne koncom tohto mesiaca. Zatiaľ nie je známe, v akých smartfónoch sa nový snímač objaví. Keďže ide o spoluprácu so Xiaomi, je dosť možné, že prvý smartfón s 108 Mpx snímačom bude práve očakávaná novinka od Xiaomi, model Mi MIX 4.

ZDROJ | Xiaomi

ZdrojSamsung

Komentáre k článku