V smartfónoch budeme mať 108 Mpx foťáky vďaka Samsungu

Samsung práve predstavil svoj najnovší CMOS snímač série ISOCELL, ktorý ponúkne až 108 Mpx rozlíšenie. Samsung sa trochu zbláznil, pretože toto množstvo pixlov zmestil do snímača nezvyčajnej veľkosti 1/1,33″. To je asi o tretinu viac, ako pri aktuálne najväčších 1/2,3″ snímačoch.

ZDROJ | Samsung

Nový snímač juhokórejský výrobca vyvíjal v spolupráci s čínskou spoločnosťou Xiaomi. Samsung ISOCELL Bright HMX bude mať jednotlivé body s veľkosťou 0,8 mikrometra, rovnako ako v prípade 64 Mpx snímača z mája tohto roku. Ten bol ale iba vo veľkosti 1/1,7″. Nový snímač má veľkosť 1/1,33″. To je zhruba o tretinu viac plochy, ako majú dnes bežne používané 1/2,3″ snímače.

Samozrejmosťou nového snímača je aj Tetracell technológia, ktorá kombinuje 4 susedné pixle do jedného výsledného. Vďaka tomu majú byť zábery farebne verné a extrémne detailné. Výsledkom budú 27 Mpx fotky, čo na smartfón je viac ako dosť. Tetracell je možné ale nepoužívať a tak bude možné fotiť 108 Mpx (12 032 x 9 024 px) zábery.

Problémom je len podpora zo strany výrobcov procesorov. Aktuálne takéto rozlíšenie podporuje mizivé percento čipsetov. To sa ale môže ešte tento rok zmeniť.

ZDROJ | Samsung

Súčasťou snímača je aj technológia Smart-ISO, ktorá má automaticky ešte lepšie upravovať citlivosť ISO podľa okolitých podmienok. Nový snímač zároveň umožní snímač 4K Ultra HD videá pri 60 fps, resp. až 6K (6 016 x 3 384 px) videá pri 30 fps.

Masová výroba nového snímača začne koncom tohto mesiaca. Zatiaľ nie je známe, v akých smartfónoch sa nový snímač objaví. Keďže ide o spoluprácu so Xiaomi, je dosť možné, že prvý smartfón s 108 Mpx snímačom bude práve očakávaná novinka od Xiaomi, model Mi MIX 4.

ZDROJ | Xiaomi

ZdrojSamsung

Komentáre k článku