V roku 2020 bude pripojených 26 miliárd zariadení

Pripojenia do internetu, dátová prevádzka a jej náročnosť budú postupom času, pochopiteľne, narastať. Kam by sa mali v priebehu najbližších štyroch rokov „dostať“ objemy dátových prenosov, sme sa dozvedeli zo štúdie Cisco Visual Networking Index. Nárastu smartfónov, zverejnenom v Ericsson Mobility Report, sme sa venovali v predošlom článku. Dnes z tejto analýzy prinášame správu o „Internete vecí.

Ericsson Mobility Report

Ericsson Mobility Report uvádza, že v roku 2020 bude vo svete pripojených 26 miliárd zariadení, z ktorých takmer 15 miliárd budú telefóny, tablety, notebooky a počítače.

Analytici Ericssonu očakávajú v najbližších rokoch strmší rast počtu pripojených zariadení. Dôvodom budú stále širšie možnosti uplatnenia M2M technológií, využívaných v rôznych typoch aplikácií.

Ericsson Mobility Report

Koncom roka 2014 bolo globálne približne 230 miliónov mobilných M2M pripojení. Je samozrejmé, že toto číslo bude postupne výrazne narastať. Jedným z príkladov tejto technológie je domáci alarm, kde senzory vo dverách a oknách, detektory pohybu a požiarny hlásič budú pripojené na centrálny alarm prostredníctvom mobilnej brány (cellular gateway).

Ericsson Mobility Report

V súčasnej dobe sú štandardizované ďalšie LTE a GSM/EDGE módy, aby bolo možné uspokojovať rastúce požiadavky trhu. Nové zariadenia majú profitovať napríklad aj zo systémových zlepšení na podporu životnosti batérií na viac ako 10 rokov. Je pochopiteľné, že využitie to nájde hoci aj pri vzdialených a ťažko dostupných zariadeniach.

Ericsson Mobility Report

Viac grafov z Ericsson Mobility Report si môžete pozrieť v galérii na flickr.com a celú štúdiu vo formáte PDF si môžete stiahnuť zo stránky Ericsson.

P.S.: Internetu vecí sme venovali priestor aj v aktuálnom vydaní časopisu TECHBOX číslo 5-6/2015, ktorý nájdete v každom dobrom stánku, hypermarkete či na čerpacích staniciach iba za 1,90 €. Ak radi čítate časopisy elektronicky, stačí si stiahnuť čítačku Wooky a aktuálne elektronické vydanie časopisu TECHBOX, ktoré stojí len 1,60 €, máte vždy so sebou vo svojom notebooku, tablete či smartfóne.


Zdroj a foto: Ericsson

Komentáre k článku