V Nokii vyvinuli batériu s uhlíkovými vláknami s 2,5-násobnou výdržou

Nokia Bell Labs a oddelenie AMBER (Advanced Materials and BioEngineering Research) pri Trinity College Dublin vyvinuli špeciálny typ lítiových batérií, ktoré pri rovnakom objeme ako bežné Li-Ion batérie ponúknu 2,5x dlhšiu výdrž.

ZDROJ | Wikipedia

Výskumné oddelenie Nokie, Nokia Bell Labs v spolupráci s výskumným oddelením AMBER pri Trinity College v írskom Dubline ohlásili a rovno si aj patentovali nový typ lítiovej batérie, ktorý má podľa testov vydržať 2,5x dlhšie, ako súčasné batérie pri dodržaní rovnakej fyzickej veľkosti.

Batérie s väčšou kapacitou, no rovnakými rozmermi majú byť určené hlavne pre zariadenia 5G, resp. internetu vecí (IoT), ktoré pre svoj chod budú potrebovať iný typ batérií, ako tie súčasné. Hlavne IoT zariadenia koncipované ako merače a snímače najrôznejších veličín musia vydržať čo najdlhšie, aby nebolo potrebné neustále meniť či dobíjať ich batérie. Plusom novej batérie bude aj nulový servis pre IoT a 5G zariadenia, ktoré sú už dnes vyrábané, aby na jedno nabitie vydržali 10 rokov. V prípade novej batérie to bude 25 rokov.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

ZDROJ | Washington Edu

Hoci ani nová lítiová batéria nemusí byť dokonalá, aktuálne je to azda to najlepšie, čo sa črtá na obzore reálnej výroby. Batérií s najrôznejšími výdobytkami vedy sme tu už mali desiatky, ak nie stovky, no lítiové batérie stále hrajú prím. Vedci z výskumných oddelení na zlepšenie parametrov využili uhlíkové nanotrúbky. Nanotrúbky sú použité na stavbu elektródy, ktorá je aj pri väčšej hrúbke stabilnejšia a odolnejšia.

Vďaka tomu nový typ batérie dokáže ponúknuť kapacitu 30 a 45 mAh/cm² pre katódu, resp. anódu. Výsledkom má byť batéria s teoretickou kapacitou 480 Wh/kg, resp. 1 600 Wh/l. Zároveň je možné batériu nabíjať rýchlejšie vďaka vyššej odolnosti elektródy. Takto by si nová batéria mohla nájsť uplatnenie aj v elektromobilite. Otázne je, či výrobné náklady dokážu udržať cenu batérie na prijateľnej úrovni aj pre automobilový priemysel.

ZDROJ | Porsche

Aj to je dôvod, prečo vedci a výskumníci neustále zlepšujú to, čo tu už máme roky. Vývoj nových technológií pre batérie je nielen extrémne nákladný čo sa týka financií, ale aj času. Inak to žiaľ nie je ani s novou lítiovou batériou od Nokie a AMBERu. Kedy bude uvedená na trh nie je totiž zatiaľ známe. Spoločnosti čakajú na patentovanie.

ZdrojYahoo Finance

Komentáre k článku