V mobiloch budeme mať 10 Gbit/s internet, musíme len počkať

ZDROJ | Qualcomm

Americký Qualcomm vynovil svoj modem pre mobilné zariadenia, pričom tvrdí, že zvláda prenosové rýchlosti do 10 Gbit/s. Znamenalo by to, že v smartfóne už o rok-dva by sme mohli surfovať takýmito rýchlosťami. Prax je síce celkom inde, no najdôležitejšie je, že na to nemáme siete.

ZDROJ | Qualcomm

Na Slovensku, ale aj vo väčšine sveta siete piatej generácie (5G) ešte len začínajú rásť. U nás je napríklad pokryté 5G sieťou iba pár percent územia a raketový rast čakať zatiaľ nemôžeme. Napriek tomu výrobcovia hardvéru, špeciálne Qualcomm ako líder v tejto oblasti, neustále inovuje a predstavuje vylepšené produkty.

Takým je aj modem Snapdragon X65, ktorý priamo vychádza z modelu Snapdragon X60 spred necelého roka. Hlavnou novinkou toho bola možnosť práce a súčasnej agregácie v oboch hlavných 5G rozsahoch, tak v milimetrových vlnách (mmWave), ako aj v sub-6 GHz pásmach. Modem z februára 2020 tak dokázal prenášať dáta rýchlosťou do 7,5 Gbit/s.

Nový modem, Qualcomm Snapdragon X65 dokáže prakticky to isté, agregáciou sietí ale dokáže ísť s rýchlosťou sťahovania až na 10 Gbit/s. Spĺňa totiž 3GPP Release 16.

To je rýchlosť o akej snívame aj v prípade optického pripojenia a Qualcomm to sľubuje v bezdrôtových sieťach. Rozdiel je v tom, že kým v pevnom pripojení máme šancu občas dosiahnuť k proklamovaným rýchlostiam, v bezdrôtovej oblasti je to až nereálne.

Okrem toho, že rýchlosť závisí od toho, ako ju obmedzuje operátor, záleží aj množstva ďalších faktorov, ktoré determinujú finálnu rýchlosť. Ide napríklad od vzdialenosti k BTS staniciam, počasie či dokonca aj množstvo pripojených zariadení na konkrétne stanice.

Hoci to znie negatívne, 10 Gbit/s modem v praxi ale aj tak bude znamenať zvýšenie rýchlosti. Nie dnes, ani o rok, no o dva roky, kedy budú 5G výrazne rozšírené a kedy aj operátori budú ponúkať podstatne väčšie balíky a rýchlosti.

Zabúdať nesmieme ani na krajiny, kde je 5G už dnes pomerne rozšírená a zákazníci si tam surfujú už dnes rýchlosťami 1 Gbit/s. Pre zákazníkov v Japonsku či Južnej Kórei bude potrebné od výrobcov smartfónov priniesť čosi novšie, lepšie, rýchlejšie.

ZDROJ | Qualcomm

Ďašlím aspektom pre zrýchľovanie sú iné zariadenia ako mobilné telefóny. Qualcomm Snapdragon X65 si nájde svoje využitie aj v automobiloch blízkej budúcnosti, a to nie len v tých autonómnych. Aj neautonómne budú chcieť byť vybavené špičkovým pripojením k internetu pre pokročilejšie funkcie.

V neposlednom rade nájdete X65-ťku aj v notebookoch či tabletoch. Aj v nich zákazníci očakávajú (hlavne v prípade notebookov) byť neustále on-line a ideálne s čo najvyššími rýchlosťami pripojenia. Pre bežných spotrebiteľov je v akomsi rúšku tajomstva aj množstvo ďalších využití rýchleho modemu, ako v strojoch, dokonca aj tých operačných, tak aj v privátnych 5G sieťach, ktoré využívajú veľké firmy pre lepšiu vnútrofiremnú komunikáciu.

Snapdragon X65 nepracuje výhradne v sieťach 5G, ale dokáže využívať všetky pásma 4G či 3G sietí (samozrejme aj 2G). Nový modem je tak možné využívať prakticky na celom svete pre pripojenie k mobilnému internetu.

Nový modem Snapdragon X65 tento rok v zariadeniach uvidíme len veľmi ťažko, ak, tak najskôr koncom roka. Výrobcovia hardvéru musia najskôr od Qualcommu získať vzorky, s ktorými budú môcť ďalej pracovať a vytvoriť im podmienky vo svojich zariadeniach, aby fungovali správne. S najväčšou pravdepodobnosťou tak X65 uvidíme začiatkom budúceho roka na CES a MWC v smartfónoch, notebookoch a automobiloch. V čipsete Snapdragon 888 je totiž stále zabudovaný modem X60.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku