V Londýne začínajú testovať autonómne vozítka Harry

ZDROJ | The Verge

Autonómne autá a autobusy vo verejnej doprave budú zrejme pilotným projektom v nasadzovaní vozidiel bez vodiča. Okrem väčšej kontroly ponúkajú aj zaujímavý benefit v podobe úspory mzdových nákladov za vodičov taxíkov a autobusov.

Štrajk vodičov nepripadá do úvahy tam, kde žiadni nie sú. Aj preto sa autonómne taxíky pripravujú a testujú v rôznych krajinách v Amerike, v Európe, aj v Ázii.

Pozrite siRajom pre autonómne vozidlá je Singapur

Singapur momentálne testuje okrem samojazdiacich autobusov aj autonómne vozidlá. Spoločnosť nuTonomy skúša v reálnej premávke autonómne taxíky v podobe upravených elektromobilov Renault Zoe a Mitsubishi i-MiEv.

ZDROJ | itpro.co.uk

V súčasnej dobe vo Veľkej Británii pripravuje Transport Research Laboratory (TRL) testovanie kyvadlovej dopravy v samojazdiacich kapsulách v podobe zaoblených štvorsedadlových mikrobusov prezývaných „Harry“.

Pomenovanie dostali podľa hodinára Johna Harrisona a dosiahnu rýchlosť 16 km/hod. Harry bude využívať na hľadanie cesty kamery a LIDAR. Vozidlo je upravenou verziou Ultra Podu, ktorý je už v prevádzke na londýnskom letisku Heathrow.

V Singapure testujú v autonómnom režime aj upravené elektromobily Renault Zoe.

Testovaciu prepravu v oblasti neďaleko O2 arény v londýnskej štvrti Greenwich bude môcť využívať okolo 100 miestnych obyvateľov na trase dlhej zhruba 3 km. Tak ako je to počas testov obvyklé, aj v tomto prípade sa bude v kabíne nachádzať aj technik, ktorý bude dohliadať, aby systém pracoval správne. V nevyhnutnom prípade môže zasiahnuť.

Pozrite siDaimler a Bosch vytvorili silnú alianciu na vývoj autonómnych áut

Testovanie má ukázať, ako by mohla táto technológia slúžiť pre „poslednú míľu“ cesty v mestských oblastiach. Účelom skúšok je aj zistiť, ako verejnosť reaguje na samostatne jazdiace vozidlá a ako sa táto technológia dá najlepšie využiť v zastavaných oblastiach.

https://www.youtube.com/watch?v=6biL_EI72w8

Počas každej jazdy nazbiera Harry pre výskumný tím veľké množstvo cenných informácií – každých osem hodín až štyri terabajty dát.

Pozrite siKalifornia dá autám bez vodiča zelenú

Britská vláda dúfa, že takéto autonómne autá budú hrať veľkú úlohu v hromadnej doprave, najmä v oblastiach, ktoré nie sú obsluhované jej tradičnými formami – autobusom, vlakom alebo električkou. Čosi podobné by asi uvítali obyvatelia odľahlejších sídiel v každej krajine. Čo poviete?

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku