V Japonsku sa už chystá test siete 5G s rýchlosťou 10 240 Mbit/s!

4G sem, 4G tam… Už to počujeme pomaly (konečne) z každej strany. No kým sa u nás 4G, resp. siete LTE ešte len rozbiehajú, v Japonsku sa chystá test sietí 5. generácie s rýchlosťami, o akým sa nám ani len nesnívalo. Najväčší japonský operátor NTT DOCOMO a švédska telekomunikačná spoločnosť Ericsson pripravujú skúšobnú prevádzku 5G siete. Tá by mala byť zrealizovaná ešte tento rok.

Sony Xperia Z2

NTT DOCOMO už niekoľko rokov rozvíja svoje LTE siete, teraz sa však okrem toho pripravuje aj na nábeh 5G technológií a s tým súvisiaci rozvoj aplikácií M2M (Machine-tomachine). Operátor od 5G očakáva, že v dlhodobom horizonte naplní dlhodobú víziu umožnenia neobmedzeného prístupu k informáciám pre všetkých a za každých okolností. V rámci skúšobnej prevádzky plánujú Ericsson a NTT DOCOMO dosiahnuť ultra rýchlu prenosovú rýchlosť dát. Mala by presiahnuť 10 Gbit/s, čo je zhruba stonásobne viac oproti LTE. Narastie aj kapacita rádiovej siete tá by mala LTE technológie prekonať tisícnásobne. Ericsson, ktorý je všeobecne považovaný za lídra v oblasti 5G technológií, vyvinul pokročilé anténové broadband technológie zo širšími pásmami, vyššími frekvenciami a kratšími prenosovými intervalmi. Okrem nových anténových technológií skúšobná prevádzka zahŕňa aj makro bunkovú architektúru, postavenú na heterogénnej sieti; širokopásmovú komunikáciu, ktorá využíva frekvenčné pásma na úrovni 15GHz; ako aj vysokorýchlostný a vysokokapacitný dátový prenos. Testovacia prevádzka sa uskutoční v japonskom meste Yokosuka.

Samsung GALAXY TabPro 12.2

Seizo Onoe, výkonný viceprezident a technický riaditeľ NTT DOCOMO dodáva: „Vízia zavedenia 5G do roku 2020 dostáva reálne kontúry. Táto technológia umožní výrazné zlepšenie výkonnosti a umožní tak vznik nových aplikácií a možností, ktoré budú mať rozsiahly dopad na celý trh. Tešíme sa, že technológia 5G ukáže už v skúšobnej prevádzke svoj potenciál.“

Samsung GALAXY S5

Zdroj: Ericsson

Foto: Samsung, Sony

Komentáre k článku