V Estónsku môžu chodiť po chodníkoch plne autonómne roboty

Estónsko je známe nielen vďaka špičkovo spracovanému e-governmentu, sieti nabíjačiek pre elektromobily či iným pokrokovým myšlienkam, ale po novom bude i prvou európskou krajinou, v ktorej budú povolení robotickí pomocníci na verejnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=MEWfsVPqKi4

Určite si spomínate na estónsky start-up Starship Technologies, ktorý vytvoril plne automatizovaného doručovateľa tovaru. 6-kolesový pomocník bol vytvorený pre uľahčovanie doručovania, no plány spoločnosti veľmi nevyšli.

Pozrite siRobot kuriér bude brázdiť ulicami Európy

Ešte v júli minulého roka mali takéto roboty premávať v uliciach Londýna, Bernu či Düsseldorfu. Od predstavenia sme však o robotovi Starship už nepočuli. Nakoniec sa ale testovania robot dočkal v mestečku Redwood v Kalifornii.

https://www.youtube.com/watch?v=DW16O6UWtSc

Zaujímavosťou je, že estónski poslanci boli pri hlasovaní o novom zákone jednoznačne za. Za návrh hlasovalo 86 poslancov, proti nebol žiadny. Upozornila na to priamo spoločnosť Starship Technologies na svojom Twittri.

Nový zákon povoľuje jazdiť po chodníkoch nielen robotovi Starship, ale akémukoľvek modelu, ktorý nesmie byť dlhší ako 1,2 metra, širší viac ako 80 cm a hmotnosť nesmie prekročiť 50 kg. Samozrejmosťou majú byť reflexne prvky, zadné i predné svetlá.

Zároveň robot nesmie jazdiť rýchlejšie ako 6 km/h a musí disponovať žltým blikajúcim svetlom (alebo kombináciou iných svetiel) vo výške 0,9 – 1,5 m nad sebou, aby bol viditeľný z každého smeru.

ZDROJ | Starship Technologies

Nakoniec môže doručovanie potravín a menších zásielok v Estónsku aj takto:

https://www.youtube.com/watch?v=lzwz1UsxYdk

ZdrojTwitter,Postimees.ee

Komentáre k článku