V Disneylande budú zabávať návštevníkov lietajúci roboti – kaskadéri

Šou musí byť, dvojnásobne to platí pre taký zábavný koncern, akým Disney bezpochyby je. Teraz prináša do svojich parkov cez Disney Imagineering kaskadérov, ktorí si neublížia. Riadiť ich bude výpočtová technika vďaka laserovému zameriavaniu a vstavaných gyroskopov s akcelometrami.

Špeciálne pre Disneyland parky vyvinula firma Disney Imagineering humanoidných robotov. Tak, ako sa vyvíjajú kreslené postavičky, ktoré už vlastne nie sú ani kreslené, vyvíjajú sa aj animátorské roboty, používané v zábavných parkoch.

ZDROJ | Disney

Bežní robotickí animátori sa nemôžu pohybovať z miesta na miesto, väčšinou sú statickí – teda sedia, alebo stoja podľa toho ako ich naprogramovali. Skonštruovaní boli presne podľa potrieb konkrétneho predstavenia, takže zvládnu robiť tú istú robotu efektívne deň čo deň po celé roky. Dnes je to už však málo, návštevníci chcú byť ohúrení a preto musia byť robotickí hrdinovia živší a akčnejší.

https://youtu.be/MFtNcGnroa8

Preto vznikol projekt Stuntronics. V máji predstavili výsledok experimentu, robota Stickmana, akúsi ohybnú hokejku, ktorá vedela robiť saltá a „lietať“ priestorom. Stickman je trochu vyšší ako človek, meria 213 cm. Má dva stupne pohyblivosti a kyvadlo, ktoré používa na to, aby sa pustil lana, keď je vo vzduchu.

https://youtu.be/ENa98h7M7qY

Po Stickmanovi prišli vývojári s koncepciou kaskadéra, ktorý by mohol slúžiť v šou, ale aj vo filme, kde je nebezpečné použiť živého dabléra. Robot dostal ľudské tvary. Môže sa vystreliť do vzduchu pomocou kábla a vďaka akcelometrom a gyroskopom presne pristane na určenom mieste. Robot síce zblízka nevyzerá ako človek a nemá extra veľa funkcií, ale to nie je ani potrebné. Pri premetoch vzduchom stačí pár funkcií, zvyšok urobí dych vyrážajúci efekt letiaceho tela.

Pozrite siRobotický pes od Boston Dynamics si dokáže otvoriť už aj dvere

https://youtu.be/bFU9Qg_6EsY

Ako teda vidíme, roboty už začínajú vykonávať nebezpečnú prácu namiesto ľudí, aj keď je to v zábavnom priemysle. Určite sa vďaka ich nasadeniu zabráni nepekným úrazom, a o to ide. Pokým sa s nimi nebudeme deliť o stôl a posteľ, nič zlé sa nedeje.

ZdrojTech Crunch

Komentáre k článku