V Austrálii vznikne ďalšia gigantická záložná batéria. Prekoná Teslu

ZDROJ | Gizmodo

V novembri minulého roku spoločnosť Tesla dokončila výstavbu najväčšej svetovej batérie v Južnej Austrálii (SA) neďaleko Hornsdale. Toto úložisko s kapacitou 129 MWh a výkonom 100 MW už medzičasom dokázalo svoje schopnosti pri stabilizácii miestnych rozvodných sietí.

Pozrite siBatériová farma od Tesly v Austrálii zažila prvú ostrú skúšku

Tie dostávajú počas leta, ktoré na južnej pologuli končí práve teraz, poriadne zabrať aj kvôli vysokej spotrebe klimatizácií v horúcich dňoch. V štáte Južná Austrália je navyše 50% spotreby elektriny pokrytých z obnoviteľných zdrojov, zo slnka a z vetra, ktoré sa vyznačujú nestabilitou dodávok.

Cestou obnoviteľných zdrojov

Miestna vláda však mieni v nastolenom trende pokračovať a podiel obnoviteľných zdrojov by sa mal do roku 2025 zvýšiť až na 75% spotreby, pričom úložiská majú pokryť s výkonom 750 MW až štvrtinu špičkového dopytu po energii.

Tento cieľ pomôže splniť aj britský miliardár indického pôvodu Sanjeev Gupta. Podnikateľ sa totiž chystá zosadiť z piedestálu Elona Muska a jeho Teslu s vlastnou záložnou batériou, ktorá vytvorí nový svetový rekord. S kapacitou 140 MWh a výkonom 120 MW bude nový akumulátorový systém, ktorý má vyrásť v Port Augusta, taktiež v Južnej Austrálii, najväčšou záložnou batériou na svete.

Sanjeev Gupta (vľavo) a Elon Musk – rivali na poli obnoviteľných zdrojov.

Gupta sa angažuje okrem iného v oceliarskom priemysle a pre zásobovanie novo získaných oceliarní Whyalla energiou plánuje vybudovať v krajine solárne elektrárne s výkonom viac ako 1 GW. Obrovská batéria, ktorú postaví Guptova spoločnosť SIMEC ZEN Energy, bude slúžiť aj na stabilizáciu dodávok elektriny pre jeho fabriku.

Pozrite siTesla na Havaji postavila 13 MW elektráreň so záložnými batériami

Práve plány zásobovať oceliarne Whyalla elektrinou zo slnka viedli k rozhodnutiu zvýšiť veľkosť výkonu batériovej inštalácie zo 100MW na 120MW. Prvá solárna farma s výkonom 80 MW by mala získať potrebné povolenia na výstavbu v priebehu niekoľkých mesiacov. Nasledovať by mala ďalšia solárna elektráreň s výkonom 200 MW.

Tesla sa angažuje naďalej

Výstavbu batériového úložiska podporí vláda Južnej Austrálie pôžičkou 10 miliónov AUD (6,3 mil. EUR). Pôžička pochádza z vládneho fondu na obnoviteľné zdroje energie vo výške 150 miliónov dolárov a sleduje celý rad investícií. Medzi inými aj najväčšiu virtuálna elektráreň na svete, ktorú plánuje vytvoriť Tesla, najväčší elektrolyzér na výrobu vodíka na svete, napájaný elektrinou zo solárnych a veterných fariem, a množstvo mikrosieťových projektov.

Premiér SA Jay Weatherill pri spúšťaní najväčšej záložnej batérie na svete od Tesly.ZDROJ | ABC News

Spomínaná virtuálna solárna elektráreň od Tesly vznikne prepojením solárnych panelov na 50 000 domoch vybavených aj batériami Powerwall do elektrickej rozvodnej sústavy. Mala by disponovať celkovým výkonom 250 MW.

Pozrite siTesla v Austrálii vytvorí najväčšiu „virtuálnu elekráreň“ na svete

Premiér Južnej Austrálie Jay Weatherill uviedol, že nová veľká záložná batéria pomôže podporiť dlhodobú životaschopnosť oceliarní Whyalla. S. Gupta odhaduje, že masívne zavedenie využívania slnečnej energie v kombinácii s úložiskom by mohlo znížiť energetické náklady približne o 40 percent a podporiť rast oceliarní a ďalších veľkých spotrebiteľov v regióne.

Energetický mix zdrojov v Južnej Austrálii. Podiel slnka a vetra by mal do roku 2025 tvoriť 75%.ZDROJ | RenewEconomy

Ross Garnaut, predseda ZEN Energy pred zlúčením s Guptovou SIMEC Energy pre portál RenewEconomy uviedol, že jeho spoločnosť o 100 MW záložnej batérii uvažovala už „dávno pred Teslou“.

Nuž, úvahy zjavne na realizáciu nestačia. Spomeňme si, že Elon Musk nastavoval vlastnú kožu, keď sa zaviazal svoju batériu postaviť do 100 dní od začatia prác. V opačnom prípade sa zaviazal dodať ju zadarmo.

SIMEC ZEN Energy takto získa isté zadosťučinenie aspoň tým, že prekoná Teslu veľkosťou kapacity a výkonu. Obrí akumulátor by mal byť hotový v čase, keď budú dokončené spomínané dve solárne elektrárne, čo má byť v roku 2019.

ZdrojABC News

Komentáre k článku