Uznávaný dizajnér čipov Keller: Tesla ponúkne autonómnu jazdu

Pre Tesla navrhol čip, ktorý bol zásadným krokom k autonómnej jazde. Svoju prácu spravil, dnes je v Intel a nevidí dôvod, prečo by elektromobily Tesla nemali jazdiť bez vodiča.

Jim Keller je vo svete mikroprocesorov pojem. Bol hlavným architektom AMD K8 a podieľal sa na navrhovaní a vývoji Athlon K7 alebo Apple procesorov A4 a A5. Jeho štýl práce je tak trochu kočovný, nakoľko, keď splní svoju úlohu, teda dotiahne do žiadaného stavu mikroprocesor na ktorom pracuje, zvykne zmeniť pôsobisko.

ZDROJ | AI Podcast ClipsAI Podcast Clips / Lex Friedman

To menil aj v roku 2016, kedy z AMD trochu prekvapivo odišiel do automobilky Tesla na post viceprezidenta vývoja hardvéru pre Tesla Autopilot. Bolo to práve v období, kedy sa nie len v médiách špekulovalo, že Tesla by mohla začať pracovať na vlastnom čipe pre ich riešenie autonómnej jazdy. Za Kellerom do Tesla nasledovalo viacero čipových architektov a inžinierov, čím sa vlastne nepriamo špekulácie potvrdili.

O dva roky neskôr, teda v roku 2018, Keller z Tesla odchádza a zostáva po ňom poriadny kus práce. Vizionárska elektromobilka má totiž svoj vlastný čip pre umelú inteligenciu. V roku 2019 Tesla predstavila riešenie, ktoré je považované za plne autonómne a má označenie Hardware 3.0. Je jasné, že bez Kellerovej účasti na vývoji čipu, by plne autonómny Tesla Autopilot prišiel neskôr.

Pozrite siTesla Autopilot dostáva výrazné vylepšenia, stále však nie je hotový

Zaujímavé na Kellerovi je to, že svoju prácu pre Tesla, rovnako ako ich autonómne riešenie doteraz verejne nekomentoval. To sa však zmenilo ostatné dni, kedy sa síce pomerne stroho, no o to jasnejšie, na adresu Tesla Autopilot vyjadril.

V podcaste AI Podcast Clips architekt jasne povedal, že problémy dnešnej autonómnej jazdy sú riešiteľné. Na viacero argumentov moderátora odpovedal, že aj keď si konkrétny problém predstavujeme z behaviorálneho hľadiska ako veľmi komplikovaný, stroj ho dokáže bez problémov vyriešiť.

Jim Keller tiež poukázal na to, že nad autonómnou jazdou netreba premýšľať zbytočne komplikovane, aj keď je bezpečnosť prvoradá. Autonómne riadenie prirovnal k trase, ktorú vodič prechádza opakovane. Aj sám človek po XY jazde po tej istej trase ide z drvivej väčšiny na „autopilota“.

Keller teda v podcaste zastával jasný názor, že Tesla autonómne jazdenie vyrieši. Nevidel dôvod, prečo by to tak malo byť. Bol však aj kritický, nakoľko povedal, že pri pohľade na pokrok vo vývoji Tesla Autopilot je v krátkodobom horizonte skôr sklamaním, avšak z dlhodobého hľadiska milým prekvapením.

ZDROJ | fortune.com

CEO Tesla, Elon Musk, sa pri tvorbe časovej osi vývoja a výsledkov Tesla Autopilot, viackrát správal až veľmi optimisticky. Jeho aktuálna vyjadrenia hovoria o tom, že Tesla bude mať do konca roka 2020 absolútne autonómneho Tesla Autopilota, ktorý však bude potrebovať vodiča ako bezpečnostný prvok. Autopilot bez ľudského dozoru má byť realitou v následujúcich pár rokoch.

Ako vnímate autonómnu jazdu bez ľudského zásahu vy? Veríte v tento pokrok, či ste skôr skeptickí?

Zdrojelectrek.co

Komentáre k článku