Už viete ako budete tráviť čas v aute počas autonómnej jazdy?

ZDROJ | Waymo

Sme na prahu obrovských inovácií v automobilizme. Čakajú nás zrejme ešte väčšie zmeny, ako pred viac ako sto rokmi, keď prichádzali prvé automobily a ľudia si ťukali na čelo.

Dnes sa s podobnými reakciami stretávajú majitelia elektromobilov. „Kde to budeš nabíjať?“ alebo „Však s tým ani do Košíc nezájdeš“ a podobne. A to nás v najbližšej budúcnosti čaká zdieľanie vozidiel a autonómne riadenie.

ZDROJ | Waymo

Waymo, autonómny automobil od Google, rieši množstvo technických problémov. Okrem tých hlavných, ako je bezpečnosť, spoľahlivosť a schopnosť prísť za každého počasia do cieľa, sú tu tisíce iných komplikácií, ktoré treba mať na zreteli. Napríklad aj taká banalita, aké množstvo informácií, ktorými autonómna technológia disponuje, sa ukáže posádke vozidla.

Pozrite siSme pripravení na autonómne vozidlá? Väčšina ľudí im nedôveruje

Na rozdiel od ľudského vodiča, ktorý má len dve oči, uši, ruky a nohy, snímačmi nabitý automobil má množstvo kamier, senzorov a radarov. Cestujúci však nepotrebuje vedieť o každej dopravnej značke, spadnutom konári pri ceste, či otvorenej garáži, ktorá bola roky zatvorená.

Pozrite siWaymo je už len krok pred spustením autonómnej prevádzky

Inžinieri vo Waymo premýšľajú o každom cinknutí, bliknutí, zobrazení informácie na obrazovke a v aplikácii. Ak nimi bude cestujúci zahltený, neodýchne si a pritom práve relax a pohoda je počas jazdy hlavným lákadlom na využívanie autonómnych automobilov.

Vodič tak môže využívať tento „tretí priestor“ na odpočinok, prácu, čítanie kníh, pozeranie filmov alebo dokonca na spánok. Počas týchto činností však nechce byť vyrušovaný hláseniami typu predbehol som cyklistu. Stačí, keď to automobil urobí.

ZDROJ | Waymo

Waymo vo Phoenixe už dva roky testuje svoju technológiu v modifikovaných minivanoch Chrysler Pacifica. Toto špeciálne taxi sa volá Waymo One a za posledných sedem mesiacov odviezlo viac ako tisíc zákazníkov.

Pozrite siAutonómne autá sa nehodám nevyhnú. Waymo zverejnil pokyny ako postupovať

Vedúci dizajnu a výskumu Ryan Powell, ktorý vyvíja dizajn a rozhrania obrazoviek a mobilných aplikácií hovorí, že jeho tím je veľmi uvážlivý a nechce vyrušovať posádku vo vozidle množstvom zbytočných informácií. „Čas v aute sa stáva vašim vlastným a je na vás ako ho budete využívať.“

Waymo – a nielen táto značka – však musí docieliť v prvom rade to, aby ľudia, vodiči, dôverovali automobilu. Stačí keď si spomenieme aké to je, keď sme občas spolujazdcami pri mizernom šoférovi. Brzdíme aj za neho, do cieľa prídeme vyčerpanejší ako on a neexistuje, aby sme počas jazdy spokojne zaspali.

Toto všetko nás čaká pri autonómnych systémoch. Musíme im stopercentne dôverovať. Inak dnu nenasadneme a nevyložíme si nohy na palubnú dosku.

ZdrojMashable

Komentáre k článku